hasznos infók egy helyen a lakáshitel feltételeiről!
2024. július 17. - Akár piaci lakáshitelről, vagy államilag támogatott konstrukcióról van szó, fontos, hogy tisztában legyél a lakáshitel feltételeivel. Részletek cikkünkben!
(A cikk tartalma frissült: 2021.01.01-jén)
Leegyszerűsítve egy ház attól lesz aktív, hogy több energiát termel, mint amennyit felhasznál. Egy ilyen épület esetében az a fő szempont, hogy megújuló forrásokból állítsák elő az energiát és többletet termeljenek. Így például egy aktívház villanyórája akár visszafelé is képes pörögni. Ahhoz, hogy ezt el lehessen érni, gondosan meg kell választani az építés helyét, az üvegfelületek tájolását, ezen felül pedig komoly és költséges beruházásokra van szükség: napelemeket, szélturbinákat kell telepíteni. Ezeket ráadásul időről időre, kb. 10-15 évenként teljesen le kell cserélni, így az egy életciklus alatti megtérülésről nem igazán lehet beszélni.
A passzívházak más metodika alapján működnek. Az ilyen épületeknek kimagasló minőségű a hőszigetelése: a falaik 50 cm vastagok, ablakaik háromrétegű üvegezéssel készülnek, a szellőztetést pedig a hőcserés szellőzőberendezés oldja meg. Ezenkívül a napenergia hasznosításának is nagy szerepe van. Ahhoz, hogy egy épületet passzívnak minősítsenek, nagyon pontos tervezésre van szükség, ugyanis meg kell felelnie a dramstadti Passivhaus Institut követelményeinek:
Ez az építészeti technológia nem sokkal költségesebb, mint a jelenlegi, hagyományos módszerek, így az épület ára nagyjából 10-15 év alatt megtérül.
Az ilyen épületek teljesen függetlenek a közműhálózatoktól, és a hulladékfeldolgozást is saját maguk végzik, valamint a felhasznált építőanyagok a lehető legkevesebb terhet jelentik a környezetre. A fűtéshez és a melegvíz-ellátáshoz a napenergiát gyűjtik össze napkollektorokkal vagy a geotermikus energiát használják fel hőszivattyúk segítségével. A napelemek kiváló áramforrások is egyben, valamint, ha megfelelőek a környezeti viszonyok, szélturbinákat is szokás telepíteni erre a célra. A vizet fúrt kútból nyerik ki, esetleg összegyűjtik az esővizet, és azzal elégítik ki a háztartás vízigényét. Itt meg kell említenünk, hogy nagyon fontos a körültekintő, takarékos vízhasználat. Például a toalett öblítéséhez, az öntözéshez, takarításhoz nem kell feltétlenül ivóvizet használni, erre kiválóan alkalmas az úgynevezett szürkevíz is. A vízhasználat redukálására egy remek, alternatív megoldás az öblítés nélküli, komposztáló wc kialakítása. A komposztálás a hulladékkezelés során is fontos, ugyanis ezzel a módszerrel a szerves hulladékokból idővel tápanyagdús massza jön létre, amit vissza tudunk forgatni a földbe, és ezzel csökkentjük a szeméttermelésünket is. Az olyan hulladékokat, amelyek a háztartáson belül nem újrahasznosíthatók, a szelektív gyűjtőpontokba lehet elszállítani. Talán ez az az építkezési, és háztartásvezetési mód, ami a legfenntarthatóbb, és a legkisebb ökológiai lábnyomot hagyja maga után, azonban, ha ezt akarjuk követni, radikálisan meg kell változtatnuk a szemléletmódunkat.
Az ökoházakat nem vetik alá olyan szigorú minősítési eljárásnak, mint a passzívházakat. Akkor mondhatjuk, hogy egy épület öko, ha megfelel olyan környezetbarát építési alapelveknek, mint például
Ha igazodik egy épület ezekhez a paraméterekhez, az azt jelenti, hogy képes illeszkedni a környezetbarát, fenntartható életmódhoz.
K&H lakáshitel építésre, bővítésre - THM: 3,7–7,6%
Ha a környezettudatos átállás nem is könnyű döntés, az építkezéshez anyagi segítséget nyújtó lakáshitel igénylésnek nem kell bonyolultnak lennie! Próbáld ki online lakáshitel kalkulátorunkat!
Források:
epitesijog
otthonokesmegoldasok