online fizetés: bankkártya vagy e-payment?
2022. május 30. - Kik az e-payment szolgáltatók, hogyan működik az online fizetés folyamata és mikor célszerű ezt igénybe venni? Cikkünkben segítünk eligazodni.
Mindenekelőtt fontos tisztázni, hogy a „bankkártya” tulajdonképpen egy gyűjtőnév, amely a betéti- (debit) és a hitelkártyákat (credit) foglalja magában. Vagyis, amikor egyszerűen a bankkártya kifejezést halljuk vagy használjuk, az valójában két kártyatípust takar.
A betéti bankkártya az ügyfél bankszámlájához kapcsolódó készpénzfizetést helyettesítő eszköz, ami fizetéskor, valamint készpénz felvételekor az azon lévő összeget „fogyasztja”.
Előnyei az egyszerűségében rejlenek: a beállított vásárlási/készpénzfelvételi limit csak annyit enged költeni a számláról, amennyit előzetesen beállítottunk, a kártyával történő vásárlás pedig díjmentes, azaz egy-egy bankkártyás vásárlást nem terhel plusz díj.
A bankkártyás vásárlás ingyenes, viszont az e-bankon vagy mobilbankon keresztül történő, átutalásos fizetésre számlacsomagoktól függően díjat számíthatnak fel a bankok, ezért érdemes utána nézni, hogy a saját csomagod milyen feltételek mellett használható a legkedvezőbben!
A bankkártyák másik típusával, a hitelkártyával elkölthető összeg valójában egy bank által nyújtott hitel. Úgy működik, hogy az elköltött pénzt adott időszakonként, jellemzően havonta, vissza kell fizetnünk a banknak, a bank pedig azt a következő időszakban újra rendelkezésünkre bocsátja a kártyán. A bankok a hitelkártyával elköltött összeg után nem azonnal kezdenek el kamatot számolni - ha az összeget a türelmi időn belül visszafizeted, úgy kamatmentesen használhatod a bank pénzét. A készpénzfelvétel azonban azonnal kamatozni kezd.
Hitelkártyát bárki igényelhet, aki már nagykorú és jövedelme elér egy bizonyos összeget. A hitelkártya független a bankszámlához kibocsátott betéti bankkártyától, így eldönthetjük, hogy adott esetben azzal, vagy a hitelkártyánkkal szeretnénk-e fizetni.
De miért lehet előnyösebb ez nekünk, mintha csak simán a bankszámlához kapcsolódó betéti kártyánkat használnánk?
A problémák akkor kezdődnek, ha nem tudjuk visszafizetni a kártyáról igénybe vett hitelt. Ha elszalasztjuk a határidőt, akkor a visszafizetendő összeget kamat terheli majd, és ezt a kamattal emelt összeget kell visszafizetni. Készpénzfelvétel nem ajánlott hitelkártyával, mert ebben az esetben nem számolhatunk türelmi idővel, a készpénzben felvett összeg azonnal kamatozni kezd, és ez így már sokkal többe kerül, mintha betéti kártyáról vennénk fel készpénzt.
Szerencsére a K&H hitelkártyák kamatai a legkedvezőbbek jelenleg a piacon és sms értesítésekkel minden hónapban időben figyelmeztetést kapsz a visszafizetendő összegekről és annak határidejéről, hogy ne csússz késedelembe.
Erre a kérdésre a válasz nagyon egyszerű: nem! Hiszen ha élethelyzeted, vásárlási szokásaid indokolttá teszik, akkor bármikor igényelhetsz hitelkártyát is betéti bankkártyád mellé vagy ahelyett is! Ha tehát gyakran utazol külföldre, ott veszel igénybe egyéb szolgáltatásokat, mint például autóbérlés, akár a munkád során vállalkozóként gyakran adódik olyan helyzet, hogy nagy összegű kifizetéseket kell egyszerre rendezned vagy csak szeretnéd a sokoldalú kedvezményeket kihasználni, akkor érdemes lehet hitelkártyát igényelni.
Még nincs hitelkártyád, de szívesen kipróbálnád? Akkor tájékozódj a K&H hitelkártya lehetőségekről és találd meg a számodra legideálisabb konstrukciót, amit akár K&H bankszámla nélkül is igényelhetsz! THM: 18,7-26,2%
Szeretnéd egy helyen, könnyen és gördülékenyen kezelni bankkártyás és hitelkártyás költéseidet? Akkor tudj meg többet lakossági bankszámla csomagjainkról és kezeld minden kiadásodat a K&H e-bank vagy mobilbank segítségével!