befektetési lehetőségek 2025 - hogy rendezd át a portfóliód?

nézd meg, hogy egyösszegű vagy rendszeres befektetés illik-e hozzád!
2025. február 24.
Ha szeretnénk magunknak biztos jövőt teremteni, a pénzügyi tudatosságot mindenképpen el kell sajátítanunk. Ennek a befektetés is rendkívül fontos részét képezi, hiszen ez az egyetlen módja annak, hogy a félretett pénzünk ne veszítsen az értékéből, sőt, még hasznot is hozzon nekünk. Ha egyszerű, könnyen érthető és jövedelmező befektetésre vágyunk, érdemes megismerkedni az alábbi lehetőségekkel, amelyek segítségével egy igazán diverzifikált portfóliót is létrehozhatunk.

Befektetési lehetőségek 2025

miért érdemes befektetni a pénzünket?

Az utóbbi években mindannyian a saját bőrünkön tapasztalhattuk meg azt, hogy milyen hatással vannak a mindennapjainkra az országos és az egész világot érintő gazdasági változások, bizonytalanságok. A Covid-járvány és az azt követő világgazdasági problémák, így a szomszédunkban zajló háború és az energiaválság jelentős inflációhoz vezettek, amely az utóbbi időben mérséklődni látszik, a hasonló jelenségekre azonban mindenkinek érdemes felkészülnie.

A félretett pénzünk, vagyonunk vásárlóértékét természetesen mindannyian meg kívánjuk őrizni, és nem szeretnénk néhány év alatt annak elértéktelenedésével szembenézni, érthető tehát, hogy a különböző, recesszió idején is nyereséges befektetési lehetőségek 2025-ben is népszerűek a magyar lakosság körében.

Szembe kell néznünk azonban azzal a problémával, hogy egyre nehezebben találunk olyan lehetőségeket, amelyek képesek biztosítani számunkra a félretett pénzünk vásárlóerejének megőrzését, sőt, a vagyonunk gyarapítását is. Az alábbiakban erre kínálunk eszközöket.

TBSZ-számla

A Tartós Befektetési Számla, vagy röviden TBSZ egy különböző hitelintézetek és befektetési szolgáltatók kínálatában elérhető speciális értékpapírszámla, amelyen a befektetések hozama után 3 év után kedvezményes adó, 5 év után adó- és szociális hozzájárulás mentesség jár.

A számla működése meglehetősen egyszerű: miután megnyitottuk, a nulladik évben bármikor befizethetünk rá különböző összegeket. A számlanyitás évének utolsó napjáig tart ez a lehetőség, ez a felhalmozási időszak, ezt követően indul a 3 vagy 5 éves lekötési időszak. A felhalmozási időszak, vagy más néven gyűjtőév nem feltétlenül jelent egy teljes naptári évet: ha a számlanyitást decemberre időzítjük, úgy csupán egy hónapot kell várnunk ahhoz, hogy elinduljon a lekötési időszak.

Amennyiben a harmadik év vége előtt pénzt veszünk ki a számláról, a növekmény után 15 százalékos személyi jövedelemadót és 13 százalékos szociális hozzájárulási adót kell fizetnünk – az általános szabályok szerint minden befektetésen képződött hozam ezeket a terheket vonja maga után. Ha azonban a kivéttel megvárjuk a harmadik év végét, a nyereség után már csak 10 százalékos SZJA-t és 8 százalékos szocho-t kell fizetnünk.

Amennyiben pedig türelmesek vagyunk, és az 5. év végéig nem nyúlunk a befektetett összeghez, úgy a növekmény teljesen adómentes lesz – ekkor dönthetünk úgy, hogy a nyereséget megtartjuk, de a TBSZ számlánkat újra is köthetjük azzal a kedvezménnyel, hogy a gyűjtőévet már nem kell kivárnunk.

Fontos tudni, hogy ha TBSZ-en, vagy bármilyen más értékpapírszámlán fektetünk is be, az elhelyezett pénzügyi eszközök hordozhatnak magukban kockázatot: ez azt is jelenti, hogy időnként akár veszteségesek is lehetnek az aktuális pénzpiaci folyamatok változásának hatására. A befektetés előtt mindenképpen érdemes alaposan utánanézni annak, hogy pontosan mit választunk, de azzal is jó tisztában lenni, hogy a számlán elhelyezett összeget az öt év alatt bármikor befektethetjük és a befektetés összetételén is változtathatunk.

Figyelnünk kell arra, hogy TBSZ nyitás esetén minimum 25 000 forint befizetése szükséges, felső határ azonban nincs.

a kifizetés menete

Ha úgy döntünk, hogy a harmadik év eltelte után bizonyos összeget szeretnénk kivenni a számláról, ehhez egy nyilatkozatot kell tennünk, amely tartalmazza, hogy milyen összegre kérjük a kifizetést. Ha csak egy részét vesszük ki a befektetett pénzünknek, természetesen csak az arányos adót kell megfizetnünk, de arra figyeljünk, hogy 25 000 forintnak így is a számlán kell maradnia.

az osztalékadó kérdése

Az osztalék az a pénzösszeg, amit egy részvénytársaság a részvények tulajdonosainak fizet. Ha tehát részvényekkel kereskedünk, joggal merülhet fel a kérdés, hogy mi a helyzet az osztalékadóval? A jó hír az, hogy a Budapesti Értéktőzsdén működő társaságok esetében nincs osztalékadó, ha a részvényeket a Tartós Befektetési Számlán kezeljük, ha pedig külföldi részvényeket vásárolunk, már a kifizetőre vonatkozó jogszabályok szerinti mértékkel csökkentett, vagyis nettó összeget kapjuk meg a számlánkra.

nyissunk számlát minden évben!

Bár már az elnevezésből is következik, hogy a TBSZ tartós befektetést jelent, és az első, adómentes kifizetésre öt évet kell várnunk, ez egyáltalán nem zárja ki azt, hogy akár minden évben nyissunk egy újabb számlát. Ha így teszünk, az első TBSZ lejártáig természetesen nem érdemes pénzt kivenni, ezt követően azonban minden egyes évben felszabadul megtakarításunk, amelyet az aktuális lehetőségeknek megfelelően fektethetünk be újra.

A TBSZ tehát tökéletes lehetőség a rendszeres befektetésekhez is: ha minden évben nyitunk egy számlát, erre akár havonta is befizethetünk különböző összegeket. Az adott számla gyűjtőéve december végén lezárul, ezt követően csak annyi a dolgunk, hogy januárban megnyissuk a következőt – erre lehetőségünk van akár ugyanannál a pénzintézetnél is.

mikor lehet jó lehetőség a tartós befektetési számla?

Ha megszületett a döntés, hogy a megtakarított pénzünket szeretnénk valamilyen módon befektetni, a rendelkezésünkre álló lehetőségeknek érdemes alaposan utána nézni. Lássuk, mikor és kinek lehet jó választás egy TBSZ-számla nyitása!

ha hosszabb távú befektetési lehetőséget keresünk

Ahogy azt láthattuk, a TBSZ korai feltörése ahhoz vezet, hogy a nyereségünk után adókat kell fizetnünk. Három év után ezek összege csökken, öt év elteltével pedig mentesülünk ezen kötelezettség alól, így a TBSZ azoknak jó lehetőség, akiknek az elkövetkező 5, de legalább 3 évben előreláthatóan nem lesz szükségük a félretett pénzükre.

ha szeretnénk megúszni az adót

Az előző pontban foglaltakban utaltunk rá, de érdemes külön is kiemelni azt, hogy 5 év elteltével sem személyi jövedelemadót, sem szociális hozzájárulási adót nem kell fizetnünk a nyereségünk után – ha ez számunkra más befektetésekkel összehasonlítva vonzó lehetőség, akkor a TBSZ-t nekünk találták ki.

ha diverzifikált portfólióra vágyunk

A TBSZ számlánkra különböző értékpapírokat vásárolhatunk: befektetési alapokat, kötvényeket vagy részvényeket és ha jól megismertük már a befektetési lehetőségeket és azok kockázatait, egy diverzifikált portfóliót hozhatunk létre. És hogy miért fontos ez? Ahogy arról korábban említést tettünk, a befektetés mindig együtt jár bizonyos kockázatokkal. Ha nem egyetlen eszközben tartjuk a pénzünket, ez a kockázat megoszlik, tehát jóval kisebb az esélye annak, hogy végül veszteséggel kell számolnunk.

befektetési alapok

Ha nem tartjuk magunkat pénzügyi szakembernek, de fontos számunkra az, hogy a megtakarításunk rendszeres hasznot hozzon nekünk, akkor a befektetési alapok jó lehetőséget jelenthetnek.

A befektetési alapok olyan megtakarítási formák, amelyekben más befektetővel együtt helyezzük el a pénzünket, ezáltal megosztva a költségeket és a kockázatot is. Az ilyen alapban összegyűlt pénzt aztán hozzáértő szakemberek fektetik be, így olyan befektetési lehetőségek is megnyílnak előttünk, amelyeket máshogyan, akár önállóan csak nehezen érhetnénk el.

Léteznek pénzpiaci-, kötvény típusú - illetve részvény típus alapok, valamint az ezeket és a bankbetéteket vegyítő vegyes alapok is.

a vegyes befektetési alapok

Ezek a megtakarítási formák azért nagyszerűek, mert segítségükkel egyszerre juthatunk hozzá kevésbé kockázatos és magasabb kockázatú befektetési eszközökhöz is. Léteznek óvatos, dinamikus és merész vegyes alapok is, amelyek között mindenki megtalálhatja a kockázatéhségének leginkább megfelelő megoldást. Legyen ez mindig egy alapvetésünk: csak olyan befektetést válasszunk, amely mellett nyugodtan tudunk aludni!

Az óvatos vegyes alapok esetében a kötvénytípusú eszközök vannak túlsúlyban, a dinamikus vegyes alapok nagyrészt fele-fele arányban tartalmaznak kötvénytípusú és kockázatosabb eszközöket, a merész alapokra pedig inkább a kockázatos eszközök jellemzőek: fontos az is, hogy minél nagyobb a kockázat, annál magasabb a lehetséges hozam is, de ilyen esetben az ajánlott befektetési időtáv is hosszabb.

A befektetési alapok talán legfontosabb előnye a kockázatmegosztás, hiszen egy ilyen csomag megvásárlásával több száz, de akár több ezer egyedi eszközt tartalmazó portfólióhoz juthatunk, amely összeállítása laikus egyéni befektetőként biztosan nem lenne lehetséges.

Az ilyen alapok vásárlása esetén semmi más dolgunk nincs, mint a vásárlás: megvásároljuk az alap befektetési jegyeit és ezzel a tranzakcióval bekerül a pénzünk az alapba, ahol a szakértő csapat a pénzünket helyettünk különböző értékpapírokba fektetik.

a befektetéshez csak egy mobilra van szükség

A K&H ügyfeleként egyösszegű befektetési alap vásárlásához elég egy okostelefon is. A K&H mobilbankban eldönthetjük, hogy a bank- vagy a megtakarítási számlánkról szeretnénk elindítani a befektetést, majd megadjuk az összeget, és – amennyiben még nincs, egy gyors értékpapírszámla-nyitást követően – már alá is írhatjuk a tranzakciót.

K&H komfort befektetések

A komfort befektetések vegyes típusú befektetési alapok, önmagukban jól diverzifikált teljes értékű portfóliót kínálnak. Ez a lehetőség a kezdő és a tapasztalt befektetők számára is nagy segítséget nyújthat közép és hosszú távra is: lássuk, miért.

A komfort befektetések több ezer értékpapírt tartalmaznak, az alapokat pedig tapasztalt szakértők kezelik azok befektetési politikája szerint. Itt tehát az egyetlen feladatunk a befektetési jegy megvásárlása – a többit nyugodtan a profikra bízhatjuk.

Minden alapban vegyesen található részvény és kötvény típusú befektetés, így a vásárlók számára egy teljes portfólió válik elérhetővé. Eldönthetjük azt, hogy forintban vagy devizában szeretnénk-e befektetni, de azt is, hogy figyelembe akarunk-e venni fenntarthatósági szempontokat is. Természetesen választhatunk kisebb és nagyobb kockázattal járó alapokat is, és lehetőség van egyösszegű vagy rendszeres befektetésekre is, érdemes tehát alaposan megfontolni azt, hogy pontosan mit is képzeltünk el magunknak.

A komfort befektetési alapok nyíltvégű befektetési alapok, amelyeknek nincs lejárata, így bármikor megvehetjük és eladhatjuk őket, ami nagy rugalmasságot biztosít számunkra, hiszen bármikor hozzáférhetünk a pénzünkhöz. Azt ne felejtsük el, hogy az ajánlott befektetési időtávokat érdemes figyelembe venni az optimális eredmény elérése érdekében.

ismerjük meg a K&H befektetési lehetőségeit!

Ha rendelkezünk némi megtakarítással, de nem szeretnénk azt egyszerűen a bankszámlánkon tartani, érdemes megismerni a különböző befektetési lehetőségeket 2025-ben is. Amennyiben most szeretnénk belevágni ebbe az izgalmas világba, éppen lejár a jelenlegi befektetésünk és az új lehetőségeket kutatjuk, érdemes megtekinteni a K&H kínálatát, ahol az ügyfeleket a TBSZ-számla mellett a különböző befektetési alapok is várják. 

Biztosítsd pénzügyi jövődet a K&H befektetéseivel!

K&H befektetési lehetőségek

Jelen tájékoztató marketingjellegű közleménynek minősül és nem minősül ajánlattételnek, célja pusztán a figyelem felkeltése. A termék, szolgáltatás részletes leírását, kondícióit a vonatkozó Szerződés, a K&H Bank Üzletszabályzata, a Befektetési és kiegészítő szolgáltatások Üzletszabályzata, a befektetési szolgáltatások és értékpapír műveletek díjhirdetménye tartalmazza. A befektetési alapok kezelője a KBC Asset Management N.V. Az internetbanki és mobilalkalmazási szolgáltatás és a számlavezetés vonatkozásában a részletes feltételeket a Természetes személyek bankszámláira, betétszámláira, lekötött betéteire, valamint pénztári tranzakcióira vonatkozó Hirdetmény, a természetes személyek részére nyújtott bankszámla, betétszámla és lekötött betét termékekre vonatkozó Általános szerződési feltételek, az  Elektronikus azonosítású banki szolgáltatásokra vonatkozó Általános szerződési feltételek, és az Üzletszabályzat tartalmazza, melyek  megtekinthetők a bankfiókokban és a www.kh.hu internetes oldalon. A K&H mobilbank teljes körű használatára a K&H e-bank felhasználói válhatnak jogosulttá.
KiberPajzs

Vértezd fel magad a kibercsalásokkal szemben, látogass el a KiberPajzs honlapra! (kiberpajzs.hu)


nézd meg, hogy egyösszegű vagy rendszeres befektetés illik-e hozzád!