másoktól félünk leginkább

2016. december 12.
Egyre pozitívabban látjuk a hazai közbiztonság helyzetét, de az európai tendenciákkal kapcsolatban már nem vagyunk ennyire optimisták – derül ki a K&H biztos jövő indexének harmadik negyedéves részeredményeiből. A közlekedés helyzetének megítélésében a felmérés szerint kétszer annyian gondolják, hogy inkább más okozhat nekik kárt, mint hogy ők okoznak másoknak.

A K&H negyedévente értékeli ki biztos jövő indexe eredményeit. A felmérés reprezentatív a magyarországi 30-59 éves korosztályra nézve nem, korcsoport, régió és településtípus tekintetében. A kutatás harmadik negyedéves részeredményeiből az derül ki, hogy lassan ugyan, de javul a biztonságérzetünk mind rövid- mind pedig hosszútávon, de még mindig félünk a rajtunk kívül álló veszélyforrásoktól.

itthon biztonságosabb, mint külföldön

Egyre jobban bízunk a hazai közbiztonság javulásában –mutatják a K&H biztos jövő index felmérésének adatai. Míg tavaly minden tizedik ember mondta, hogy a következő egy évben javulást vár a közbiztonságban, idén már minden ötödik válaszadó derűlátónak bizonyult. Ugyan ötéves távlatban nem javult ennyit a helyzet, de összességében még így is optimistábbak vagyunk, mint egy éve. Az index eredményei azt is mutatják, hogy a megkérdezettek negyede biztonságosabb jövőt vár 5 év múlva.

Mind a közép-kelet-európai, mind a nyugat-európai értékek elmaradnak a hazai eredményektől. A válaszadók több mint 80 százaléka nem vár javulást egy éven belül az európai közbiztonságban, és ötéves távlatban is alig optimistábbak a magyarok, ha a külföldi viszonyokról van szó.

alig javul a közlekedési kultúránk

Egy év alatt ugyan 4 százalékpontot emelkedett az autósok közlekedési kultúrájának megítélése, de még így is csupán minden ötödik megkérdezett mondta, hogy lát valamilyen javulást. Érdekes módon a kerékpárosokat valamelyest pozitívabban ítéljük meg, e tekintetben minden negyedik válaszoló érez náluk fellendülést.

magunkban bízunk, másokban nem

A baleseti statisztikák javulásában azonban nem igazán bízunk: a válaszolók több mint harmada semmilyen pozitív változásra nem számít. Az emberek fele leginkább attól fél, hogy valaki más hibájából szenved balesetet és csupán a megkérdezettek negyede gondolja, hogy ő maga is kárt okozhat, vagy járműve saját hibájából sérül meg. Egyre kevésbé tartunk azonban attól, hogy feltörik vagy ellopják autónkat, a válaszadók kevesebb, mint ötöde tartja ezeket valószínűnek, amely az eddig mért legkedvezőbb érték, és összefüggésbe hozható a közbiztonság javulásával.

Válaszd autódhoz a K&H gépjárműbiztosításait, amiket kényelmesen online, pár perc alatt megköthetsz! Tudj meg többet!