iránytű a babaváró hitelhez: tb igazolás
2020. június 29. - Mutatjuk, mit érdemes tudni a babaváró hitelnél a tb jogviszony igazolásról!
(A cikk tartalma frissült: 2022.05.30-án)
Közel három évvel ezelőtt jelent meg Magyarországon a házaspárok gyermekvállalás ösztönzését célzó babaváró hitel és támogatás. Az, hogy ez egy nagyon jó lehetőség számukra, nem túlzás, mivel a feltételek teljesülése esetén extra kedvezményes kölcsönről van szó, de mitől is olyan vonzó a babaváró?
Az említett paraméterek alapján, a piacon elérhető kölcsönök és hitelek között a babaváró hitel kiemelten kedvezőnek számít. A babavárók túlnyomó része zöld jelzést kapott a banknál, tíz igénylésből kilencet folyósított a bank, átlagban 9,7 millió forintos összeggel.
A népszerűség mellett ne feledkezzünk meg a részletekről sem, minden esetben nézzünk utána a hitel feltételeinek, melyek közül néhányat a cikkben is bemutatunk (további részletek ide kattintva találhatóak).
A babaváró hitel „anyagi” kedvezménye annál magasabb, minél hamarabb érkezik a baba. A hitelt igényelni, már a terhességet megelőzően is lehet, a kedvezmények igénybe vételére pedig a várandósság 12. hetétől, a várandósgondozási könyvvel vagy az orvos által kiállított, a babaváró rendelet 2. számú mellékletében meghatározott tartalmú dokumentummal (igazolással) van lehetőség. A K&H Bank statisztikái szerint 10-ből 4 család „babavárózik” úgy, hogy az igényléskor úton van a baba, 60 százalék pedig már ez előtt elindítja az igénylési folyamatot.
Ha a hiteligénylés sikeres, és az onnantól számított 5 éven belül megérkezik a gyermek a családba, akkor a kölcsön kamatmentesen fizethető vissza. A gyermek születése miatt továbbá kérhető 3 év törlesztés- felfüggesztés, amely időszak alatt nem kell törleszteni a hitelt és a hitel futamideje ennyivel meghosszabbodik.
Amennyiben valami miatt mégsem születik meg a gyermek 5 éven belül, akkor a hitel kamata a kamattámogatás nélküli összeg lesz, továbbá az addig igénybe vett támogatás összegét 120 napon belül egy összegben vissza kell fizetni.
Második gyermek esetén a fennálló tartozás 30%-át kifizeti az állam a házaspár helyett, legkorábban a magzat 12 hetes korában. Ilyenkor az egyik legszerencsésebb helyzet, ha a babaváró hitel felvételekor már úton volt az első baba és a 3 éves felfüggesztés időszakában érkezik a második gyermek. Hiszen így még törlesztés nem történt, de 3 millió forint hiteltartozást kifizetett az igénylő család helyett az állam.
Ha pedig jön a harmadik gyermek is 3 éven belül, akkor gyakorlatilag törlesztés nélkül, a 10 milllió forint hitel, 10 millió forint vissza nem fizetendő állami támogatássá alakul át.
A fentiek azonban csak abban az esetben érvényesek, amennyiben a házaspár legalább egyik tagja vállalja, hogy a kölcsönkérelem benyújtását követően született vagy örökbefogadott gyermekeiket a nagykorúvá válásukig, de legfeljebb a kölcsönszerződés megszűnéséig a saját háztartásában neveli.
Ha az igénylő kismama ikrekkel várandós, akkor az természetesen eleve két gyermeknek számít a hitel szempontjából is, tehát ha ikrek születnek „első körben”, akkor rögtön 30 százalékkal csökken a tőketartozás, a törlesztés szüneteltetés pedig akár öt év is lehet. Ha a második és a harmadik gyermek lesz ikerpár, akkor pedig „egy csapásra” megszűnik a hiteltartozás.
A 2019. július 1. után született, a házastárs igénylők által közösen örökbefogadott gyermekek után is ugyanolyan hitelkonstrukció igényelhető, ebben az esetben az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő 60 napig lehet igényelni a hitelt a kedvezményekkel.
A kamatmentesség, szüneteltetés és gyermekvállalási támogatás iránti kérelmet a banknak kell benyújtani, az alábbi dokumentumokkal:
K&H babaváró hitel - THM kamattámogatással: 0,6%, THM kamattámogatás nélkül: 9,1%
Gyermekvállalás előtt állsz? Akkor tudj meg többet a K&H babaváró hitelről, számold ki pár kattintással az igényelhető összeget és a havi törlesztőrészletet!