mire terjed ki a lakásbiztosítás?

biztosítsd megfelelően otthonodat & köss lakásbiztosítást kedvezményekkel!
2024. november 25.
Otthonunk biztonsága mindannyiunk számára kiemelten fontos: ennek érdekében zárakat szerelünk fel és odafigyelünk arra, hogy mindig áramtalanítsuk a háztartási eszközöket. Előfordulhat azonban, hogy bizonyos bűncselekményeket, természeti károkat nem tudunk elkerülni, ez azonban nem jelenti azt, hogy ezek következményeit sem enyhíthetjük: erre szolgál egy jól megválasztott lakásbiztosítás. Lássuk, pontosan miről is van szó!

Mire terjed ki a lakásbiztosítás?

mi az a lakásbiztosítás, és miért fontos annak megkötése?

A biztosításokat alapvetően két nagy csoportra, személy- és vagyonbiztosításokra oszthatjuk fel. Utóbbi kategóriába tartozik a lakásbiztosítás, ami egy ingatlanban, illetve az ott elhelyezett vagyontárgyakban a jövőben esetlegesen bekövetkező károk esetére nyújt számunkra fedezetet: ha valamilyen, a fentiekkel kapcsolatos káresemény bekövetkezik, a biztosító a biztosított részére megtéríti a kárt.

Fontos tudni, hogy a lakásbiztosítás nem vonatkozik arra a kárra, amit mi magunk jogellenesen okozunk – akár szándékosan, akár súlyos gondatlanságból. Ha azonban otthonunkat és vagyontárgyainkat rendeltetésszerűen használjuk, ennek ellenére bekövetkezik valamilyen káresemény, a biztosító – a szerződésben foglaltak szerint – fizethet.

miért fontos a lakásbiztosítás?

Mindannyian szeretnénk magunkat és vagyonunkat biztonságban érezni – különösen igaz ez az otthonunkra. Ingatlanunk ugyanis a legértékesebb vagyontárgyunk, ahol számos, igen nagy értéket képviselő ingóságokat is tartunk: gondoljunk csak a televízióra, a telefonunkra vagy egy drága elektronikai eszközre.

Sajnos a legkomolyabb óvintézkedések ellenére is előfordulhat, hogy kár ér minket: ehhez elég egy nagyobb vihar, egy földrengés, egy elektromos tűz, de bármikor lehetünk bűncselekmény áldozatai is. Az ilyen károk persze lelkileg is megviselnek bennünket, helyreállításuk azonban óriási anyagi vonzattal is együtt jár: ha rendelkezünk egy megfelelő lakásbiztosítással, legalább ez utóbbi miatt nem kell aggódnunk.

milyen károk esetén fizet a biztosító?

Az, hogy pontosan mire terjed ki a lakásbiztosítás, alapvetően a szerződésünk tartalmától függ. Valamennyi biztosító kínálatában több különböző csomag közül választhatunk, így a döntés meghozatala előtt érdemes alaposan áttanulmányozni a lehetőségeinket. Általánosságban elmondható, hogy létezik egy alapcsomag, ami elsősorban a tűz és a természeti csapások által okozott károk térítésére vonatkozik, ehhez pedig több kiegészítő lehetőség közül válogathatunk. Jellemzően a biztosítóknak van egy egyedileg kialakított saját lakásbiztosítási termékük, amelynek köszönhetően szinte nincs két azonos, egyforma lakásbiztosítás. Azonban a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás (MFO) megjelenésével az MNB célja az volt, hogy az ügyfelek számára elérhető legyen a piacon egy azonos tartalmú lakásbiztosítás, amely ezáltal egy könnyen összehasonlítható, magas szintű, olcsóbb szolgáltatást nyújt, amit a jegybanki előírások védenek. Ezért, ha lakásbiztosítás előtt állunk, érdemes összehasonlítani a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás és az adott biztosító által kínált saját lakásbiztosítási termék paramétereit.

a leggyakoribb káresemények

Számos olyan természeti esemény, vagy ember által nem befolyásolható tényező létezik, mely ingatlanunkban komolyabb károkat okozhat. Egy villámcsapás, valamely elektromos eszköz meghibásodása vagy egy gázrobbanás tűzkárokhoz vezethet; a földrengések, földcsuszamlások akár a ház alapjában is kárt tehetnek, de az ingóságok elmozdulásához, megrongálódásához vagy az ablakok repedéséhez is vezethetnek.

Egy árvíz, nagyobb esőzés vagy a vízvezeték meghibásodása vízkárokat okozhat, így alámoshatja az ingatlant vagy használhatatlanná teheti az ott elhelyezett vagyontárgyakat. Egy nagyobb hótömeg vagy a jégeső a tetőben okozhat kárt, de utóbbi az udvaron tárolt dolgainkra is veszélyes lehet.

Gyakran fordul elő az ablakok törése, repedése, de az az eset sem ritka, amikor egy idegen tárgy (jellemzően egy nagyobb fa) dől rá otthonunkra. Főzés során előfordulhat a füst és a korom által okozott kár, meghibásodhatnak a háztartási gépek egy rövidzárlat vagy belső eredetű fizikai károsodás folytán, melynek során nem csupán anyagi károk fordulhatnak elő, de akár mi magunk is megsérülhetünk.

Természetesen nem szeretünk erre gondolni, de minden óvintézkedés ellenére bármikor bűncselekmény áldozataivá is válhatunk. Egy betöréses lopás, rablás során értékes vagyontárgyaink tűnhetnek el, de már a lakásba történő bejutással kapcsolatban is felmerülhet komolyabb kár, így az ablaküveg törése vagy a zárak felfeszítése.

A mindennapok során olyan egyéb esetek is előfordulhatnak, mint okmányaink eltűnése, a kulcsok elvesztése miatti zárcsere, egy darázsfészek eltávolításának szükségessége vagy éppen a hűtő meghibásodása miatt a fagyasztott élelmiszereink megromlása.

Egy jól megválasztott, alaposan átgondolt lakásbiztosítás valamennyi fenti helyzetben a segítségünkre lehet.

mi befolyásolhatja a biztosítási díjat?

Egy biztosítási szerződés megkötése esetén természetesen nagyon fontos szempont az, hogy pontosan milyen összegű biztosítási díjat kell a biztosító részére megfizetnünk.

A legtöbb esetben a biztosítási díjat befolyásolhatja az ingatlan típusa – lakás vagy családi ház –, elhelyezkedése, mérete, az ott élő személyek száma, az ott-tartózkodás rendszeressége, ideje és természetesen az ingatlanban tárolt értékek.

Ez utóbbi talán a legfontosabb szempont, hiszen a lakásban elhelyezett ingóságokat nekünk kell megjelölnünk – azok értékével együtt. Ennek során ügyeljünk arra, hogy lehetőség szerint kerüljük el az alul- vagy túlbiztosítást is. Előbbi azt jelenti, hogy a megjelölt vagyontárgyak értéke nagyobb, mint amit rögzítünk; ez azért jelent problémát, mert ha az adott ingóság megsérül vagy megsemmisül, a biztosító kizárólag az általunk megadott érték alapján fog fizetni nekünk.

Túlbiztosítás esetén – amikor a vagyontárgy értéke kisebb, mint amit megjelöltünk – feleslegesen fizetünk magasabb biztosítási díjat, hiszen a káresemény bekövetkeztekor a biztosító vizsgálni fogja azt, hogy az adott dolog feltehetően milyen értéket képviselt.

a biztosítási szerződés megkötése

Ha elhatároztuk, hogy meghozzuk a felelősségteljes döntést és lakásbiztosítást kötünk, az első dolgunk az legyen, hogy több biztosító ajánlatát is megvizsgáljuk, hiszen csak így lesz lehetőségünk arra, hogy az igényeinknek leginkább megfelelőt válasszuk.

A döntés során gondoljuk át, hogy pontosan milyen védelemre is van szükségünk, így – a teljesség igénye nélkül – azt, hogy az ingatlanon kívül milyen melléképületek, kerti építmények vannak udvarunkban, hogy az utóbbi időszakban milyen értéknövelő beruházásokat végeztünk, valamint milyen értékeket tartunk otthon, és ezek biztonságáról mi magunk milyen módon – például komolyabb zárszerkezetek, riasztók, széfek segítségével – tudunk gondoskodni. Érdemes megvizsgálni azt is, hogy a választott intézménynél hogyan – írásban vagy online – történhet a kárbejelentés.

Ha megtaláltuk a nekünk szimpatikus biztosítót, keressük fel őket személyesen vagy online és kérjünk személyre szóló ajánlatot, így biztosak lehetünk abban, hogy valóban igényeinknek megfelelő szerződést köthetünk. Végül döntsünk arról, hogy havi, negyed- vagy féléves, esetleg éves rendszerességgel szeretnénk a biztosítási díjat fizetni, és már sor is kerülhet a dokumentum aláírására.

a káresemény bejelentése

Amennyiben bekövetkezik az, amitől tartottunk, és valamilyen kár ért minket, gyorsan kell cselekednünk, és az eseményt haladéktalanul, de legkésőbb két munkanapon belül, írásban be kell jelentenünk a biztosítónál. Az online kárbejelentés jelentősen megkönnyíti a dolgunkat, ugyanis gyorsan, egyszerűen, a nap 24 órájában lehetőségünk van rá a biztosító kárbejelentő felületein. Szintén nagyon fontos, hogy amint észleljük a problémát, arról azonnal készítsünk minél több fényképet, videofelvételt, hiszen ezekre a biztosítási folyamat későbbi szakaszában nagy szükségünk lehet. Ugyanilyen nagy a jelentősége annak, hogy a káresemény helyszínén ne nyúljunk semmihez, ne változtassunk meg semmit, kivéve akkor, ha erre a kárenyhítés érdekében van szükség – ekkor viszont ez nem csak egy lehetőség, hanem a kötelességünk is.

A kárbejelentést követően a biztosító általában 2 munkanapon belül felveszi velünk a kapcsolatot, és jellemzően 5 munkanapon belül a kárszakértő megjelenik, és helyszíni szemlét tart: ennek során felméri a kárt, megtekinti az általunk készített felvételeket és előzetesen felméri azt is, hogy a biztosítás fedezheti-e a kárunkat – például, hogy nem áll-e fenn alulbiztosítás –, vagy hogy került-e be az ingatlanba olyan új vagyontárgy, amire még nem vonatkozik a biztosítás.

Ha bűncselekmény áldozatai lettünk, az elsődleges dolgunk a rendőrség, tűzeset esetében pedig a tűzoltóság értesítése – utóbbi akkor is, ha a tűz terjedését már sikerült megállítanunk. Erre egyrészt a kárenyhítés érdekében van szükség, de az illetékes hatóságok értesítése azért is fontos, mert a biztosítónak szüksége lehet az eljárás során keletkezett jegyzőkönyvekre, határozatokra.

Ha ezeken a kezdeti lépéseken túl vagyunk, keressünk meg akár több szakembert is, akiktől a helyreállításra árajánlatot kérhetünk, és ügyeljünk arra, hogy minden egyes számlát, dokumentumot gondosan őrizzünk meg, hiszen ezekre a biztosítóval történő egyeztetés során szükségünk lehet.

A biztosító megvizsgálja a bejelentésünket, pozitív elbírálás esetén pedig megtörténik a kifizetés.

mikor nem fizet a biztosító?

Előfordulhat az, hogy bár a kár bekövetkezte nem kérdéses, a biztosító azt mégsem téríti meg nekünk. A fedezet nem terjed ki a nukleáris robbanásból, sugárzásból eredő eseményekre, illetve a háború, sztrájk, felkelés, lázadás, zavargás vagy terrorista cselekmény miatt bekövetkező kárra.

A biztosító nem téríti meg azt a kárt, amit mi magunk vagy a velünk egy háztartásban élők szándékosan, vagy súlyosan gondatlanul okoztak. Ezen kívül azt is érdemes tudni, hogy mentesülhet a biztosító, ha elmulasztjuk a bejelentési kötelezettségünket, és ezért fontos körülmények már nem deríthetők fel. Hasonló a helyzet akkor is, ha a kármegelőzési vagy kárenyhítési kötelezettségünket mulasztottuk el szándékosan vagy súlyosan gondatlan magatartással.

miért érdemes a K&H lakásbiztosítását választani?

A K&H online is megköthető lakásbiztosítása kiváló lehetőség bármely háztartás számára. A kárbejelentés a nap 24 órájában megtehető online és a K&H mobilbank applikációban is, a kifizetésre pedig átlagosan 8 nap alatt kerül sor. A biztosítás most akár 55 százalékos díjkedvezménnyel is megköthető, ezt a lehetőséget tehát nem érdemes kihagyni!

Tudj meg többet, a széleskörű védelmet biztosító, online is megköthető K&H lakásbiztosításról!

K&H lakásbiztosítás