egzotikus úti célok: a legfontosabb teendők indulás előtt
2024. július 31. - Hogyan érdemes felkészülnöd álmaid utazására? Milyen kockázatokkal kell számolnod egzotikus úti célok esetén? Hasznos tanácsok cikkünkben!
Persze mint minden sportnak, a hódeszkázásnak is megvannak a maga kihívásai, kiváltképp ha kezdő az ember. Éppen ezért összegyűjtöttünk néhány hasznos információt azoknak, akik még csak most szeretnének belépni a téli extrém sportok izgalmas világába.
Minden szabadtéri téli sportnál fontos tisztában lennünk azzal, hogy a sportolás körülményei folyamatosan változnak, hiszen a pályák rengeteg környezeti hatásnak vannak kitéve, így más lehet a dőlésszögük, a minőségük még akkor is, ha rendesen karbantartják őket.
Az időjárás nemcsak a pályákat befolyásolja, de hatással van a mi szervezetünkre is, így érdemes meleg, réteges ruházattal és naptejjel is készülni; a hegyekben ugyanis szó szerint „közelebb vagyunk a Naphoz”, így könnyebben le is éghetünk.
Ha már a testünknél tartunk, nem árt az elején egy kiadós izomlázra is számítani, mivel a síelés, jégkorcsolyázás és snowboardozás teljesen más izomcsoportokat mozgat meg, mint más sportok, és akkor az állóképességről még nem is beszéltünk. Ezért javasolt már az indulás előtt kardió edzésekre járni, célzott gyakorlatokkal pedig a láb- és törzsizmainkat is megerősíteni.
Először is szükségünk lesz egy deszkára, amelynek kiválasztásánál kezdőként arra kell figyelni, hogy minél hosszabb a board, annál gyorsabban siklik és annál nehezebb irányítani, ezért elsőre érdemes egy rövidebb, könnyebb „all-mountain” darabot választani a profi eszközök helyett. Nem feltétlenül szükséges mindenből sajátot beszerezni már az első alkalommal: lakóhelyünkön, de a legtöbb síparadicsomban is van lehetőség az eszközök bérlésére.
A deszka mellé kelleni fog egy jó snowboard cipő és egy kötés is. A cipő esetében fontos, hogy ne egy sima bakancsot vagy hótaposót válasszunk, hanem vegyünk olyan darabot, amit kifejezetten hódeszkázáshoz gyártottak. A modern, csatos kötések alkalmazkodnak a különböző boardbakancsokhoz, érdemes ilyet választani. A kötés optimális szögének beállítását ha lehet, bízzuk tapasztalt oktatóra, ne próbáljuk mi magunk beállítani a kényelmes pozícióba.
Ne spóroljunk a védőfelszerelésen, hiszen számtalan komoly balesettől óvhat meg minket. Vegyünk egy sisakot, ami tökéletesen illeszkedik a fejünkhöz, egy védőszemüveget a káros napsugarak, szél, hó és párásodás ellen, és speciális, fémsínes snowboardos kesztyűt. Ha extra biztonságra törekszünk, egy derék- és farkcsontvédőt is érdemes beszerezni. A tanulási időszakban valószínűleg sokat fogunk esni: fenékre illetve előre, így fontos, hogy a csuklónk, farkcsontunk és fejünk megfelelő védelmet kapjon.
Nem győzzük eleget hangsúlyozni a réteges, technikai öltözködés fontosságát, egyrészt mert a hegyekben sokkal hidegebb van, mint amihez a szervezetünk a városban hozzászokott, másrészt, mert a technikai ruházat megvéd minket a megfázástól, harmadrészt pedig, mert az eséseknél is jól jön a tompítás. Amit mindenképp érdemes beszerezni: merino aláöltözet és zokni, gyapjú vagy nedvességet kivezető, szintetikus anyagból készült pulóver, snowboard nadrág, meleg, kapucnis dzseki, sál, ajakbalzsam és naptej.
Nem mindenkinek szimpatikus a snowboardozás első látásra, főként a gyorsasága miatt, illetve azért, mert a lábainkat nem tudjuk egymástól külön mozgatni. Lássuk, milyen más lehetőségeink vannak!
Manapság még viszonylag kevesen tudják, de a snowboardnak létezik egy úgynevezett dual változata is, amikor a lábainkat nem egy, hanem gyakorlatilag egy kettévágott deszkára kell helyeznünk. Így a lábaink külön-külön tudnak mozogni és az oldalsó mozgások egyszerűbbé válnak.
Ez a nemrégen bemutatott újdonság a síléc, a bobszánkó és a snowboard keresztezése. A keskeny szánkóra hasonlító eszköz egyik végére ülést helyeztek, a beépített fogantyú pedig az irányíthatóságot segíti. Mivel a deszka könnyű, így elsősorban a sebesség megszállottjainak kedvencévé válhat.
Bármelyik extrém téli sportot is választod, ne felejts el biztosítást kötni, hiszen az extrémitás együtt jár a magasabb baleseti kockázattal is! Tudj meg többet a K&H utasbiztosításokról, választható síbiztosítás csomaggal, amely teljesen online, akár már napi 308 forinttól megköthető!
Válaszd utazásod mellé a K&H utasbiztosítást, amit kényelmesen online, pár perc alatt megköthetsz! Tudj meg többet!