K&H hűsítő ligetek program
- fák és cserjék ültetésével növeljük a zöld felületet
- hűs árnyékot & csodás feltöltődési helyszínt nyújt majd a gyerekeknek
- összekapcsoljuk a klímaváltozás elleni küzdelmet a fenntarthatóságra neveléssel
- a Földnek is jót tesz & madaraknak is otthont adhat
A K&H-nál nagy gondot fordítunk arra, hogy fenntartható fejlődést célzó intézkedéseinkkel óvjuk a bolygót. Szerteágazó társadalmi kezdeményezéseinkkel szeretnénk felhívni a figyelmet a környezetvédelemre, és tenni azért, hogy a jövő társadalma egy élhető környezetben teljesedhessen ki.
Ennek jegyében indult el 2022 szeptemberében K&H hűsítő ligetek programunk, amely célja, hogy fák és bokrok ültetésével növelje a zöld növényzetet az oktatási intézmények udvarán, megismertetve a gyermekekkel azok jótékony hatásait és hozzájárulva a környezettudatosságra neveléshez. A programra az oktatási intézmények pályázati úton jelentkezhettek, összesen 487 intézmény nyújtotta be igényét udvara kizöldítésére.
A K&H hűsítő ligetek program keretében 2023 júniusáig 100 iskolában, óvodában és bölcsődében összesen 555 fát és 1100 cserjét ültettünk el, így a gyerekek néhány év múlva lombos fák árnyékában játszhatnak, pihenhetnek. A növényeknek köszönhetően javul a levegő minősége, elvezetik a csapadékot, csökkentik a zajt, védik a talajt, megfogják a szállóport, megkötik a légköri széndioxidot, valamint élőhelyet nyújtanak más élőlényeknek is.
A program a 10 millió Fa Alapítvány szakmai együttműködésével valósult meg.
A támogatáshoz a K&H ügyfelei is hozzájárultak: 2022. szeptember 19. és október 31. között digitális fizetéseik után a K&H saját bevételéből különített el pénzt a K&H hűsítő ligetek létrehozására. A közel 4,4 millió mobiltárcás tranzakcióval összegyűlt összeget a K&H Egészséges Társadalomért Alapítvány kiegészítette, így 50 millió forintból ültettük el a növényeket országszerte.
A K&H hűsítő ligetek program az alábbi helyszíneken valósult meg
gyakran ismételt kérdések
kik és meddig pályázhatnak a K&H hűsítő ligetek programra?
Ahogy a kiírásban is szerepel, a pályázatra a köznevelési törvény 41. §-a szerinti nyilvántartásban szereplő köznevelési intézmények nyújthatják be pályázatukat, 2022. október 12-ig.
hogyan kell benyújtani a pályázatot?
A kitöltött űrlapot illetve az intézményvezető és a fenntartó által aláírt nyilatkozatot e-mailben kell elküldeni Antal Tündének a t.antal@well.hu e-mail címre
minden pályázó kap növényeket?
Nem, a pályázaton tervezetten 50 pályázó nyer. A kiválasztott intézményekben a 10 millió Fa Alapítvány szakértői felmérik a növényeknek kijelölt helyet, és amennyiben az mégsem alkalmas a fák és bokrok elültetésére, a K&H Egészséges Társadalomért Alapítvány elállhat a támogatástól.
kinek kell aláírnia a nyilatkozatot?
A nyilatkozatot a növényeknek helyet adó köznevelési intézmény vezetőjének, illetve az intézmény törvényes képviselőjének, a fenntartónak kell aláírnia és lepecsételnie.
mikor kapnak a pályázók értesítést az eredményről?
A pályázók november 7-ig kapnak értesítést arról, pályázatuk nyert-e.
milyen növényeket ültetnek el a program keretén belül?
A növények fajtáit a 10 millió Fa szakértői választják ki, a helyszín előzetes felmérése alapján, figyelembe véve a környezeti adottságokat. Nagy lombú, magasra növő fákat ültetnek, például platán, ezüst hárs, kislevelű hárs, fűz, korai juhar, hegyi juhar, turkesztáni szil, mezei szil.
a pályázó meghatározhatja a növények típusát is?
Nem, a növényfajokat a 10 millió Fa szakértői választják ki, a helyszín előzetes felmérése alapján, figyelembe véve a környezeti adottságokat.
igényelhet a pályázó csak fákat, bokrokat nem?
Nem. A cserjék és a nagy lombozatú fák kombinálásával változatos kis park jön létre az intézmények udvarán, emellett a bokrok óvják a fákat a kiszáradástól és a gyomoktól, a törzset pedig a sérülésektől.
milyen területet kell megjelölni a fák helyéül?
Egy fának (és a hozzátartozó 2 bokornak) egy 5,5 méter oldalú négyzet alapú területet (30 m2) kell kijelölni, ahol nem fut sem a földben, sem a levegőben vezeték. A fák akár 20 méter magasra is megnőhetnek, és a törzstől 4-5 méter messzire is nyúlhat lombkoronájuk.
a pályázó megjelölhet keskeny, hosszú sávot a fák helyéül?
Nem. A kijelölt területnek egy 5,5 méter oldalú négyzetnek kell lennie, aminek a közepére ültetjük a facsemetét. Mivel a fa akár 20 méter magasra is megnőhet, és lombja 4-5 méterre is kinyúlhat a törzstől, minden irányban biztosítani kell a helyet a növekedésre.
az intézmény kerítésén kívül, az utcafronton is kijelölheti az ültetésre szánt helyet?
Nem, a növények helyét az iskola udvarán, elkerített területen kell kijelölni.
lehet-e épület mellé kijelölni a fák helyét?
A fák lombkoronája akár 20 méter magasra is megnőhet, és a törzstől akár 4-5 méter szélességre is terjeszkedhet. Ezért az épület a fa törzse és az épület között legalább 5 méter helyet kell hagyni.
ki ülteti el a növényeket?
A növényeket a 10 millió Fa Alapítvány önkéntesei ültetik el, de a nyertes intézménynek 2 embert kell biztosítania a faültetéshez.
mit jelent az hogy a kijelölt helynek nincs közvetlen kapcsolata sportpályával?
Ha a növényeket foci- vagy kosárlabda pálya mellé ültetnénk, fokozottan ki lennének téve annak, hogy a labda eltalálja a fiatal facsemetéket és bokrokat, amely veszélyeztetik azok életben maradását. Ezért olyan helyet kell számukra kijelölni, ami nincs sportpálya közelében.
milyen magasra nőnek meg a fák?
Mivel a hűsítő ligetek célja, hogy minél nagyobb árnyékos részt hozzon létre az intézmények udvarán, így dús lombozatú, magasra növő fákat ültetünk. Ezek akár 15-20 méter magasra is megnőhetnek.
a 10 millió Fa Alapítvány biztosítja a földet, karót, öntözőt stb. az ültetéshez?
Igen. Az Alapítvány végzi a terület előkészítését (rendbetétel, ültetőgödör kiásása, szüksége esetén sitt elszállítása), illetve a fák és cserjék szakszerű elhelyezését.
Az intézmények részéről az ültetéshez a helyszín, illetve legalább 2 fő segítő biztosítását kérjük.