hogyan lehet minél kevesebb a lakáshitel kamata?
2024. szeptember 29. - Milyen opciók vannak a lakáshitel kamat lefaragására? Mire érdemes figyelni a konstrukció igénylésekor? Hasznos tanácsok cikkünkben!
(A cikk tartalma frissült: 2022.07.18.)
Ingatlanvásárláskor az egyik legfontosabb kérdés, hogy pontosan mekkora összeget szeretnénk/tudunk ráfordítani az „álomotthonunkra”. Az első lépés tehát a rendelkezésre álló önrész meghatározása. Itt érdemes megemlíteni a jelenleg két- és háromgyermekes családok, vagy leendő családok számára elérhető állami támogatási lehetőségeket (CSOK), melyekről mindenképpen érdemes már előre, a tervezés időszakában részletesen tájékozódni.
A vásárláshoz sokszor az önrész vagy az állami támogatás önmagában nem elég, hanem lakáshitelre is szükség van a vételár előteremtéséhez. Minden esetben tájékozódjunk a döntés előtt a bankok weboldalain elérhető feltételekről, kedvezményekről, az önrész mértékéről, mely jellemzően a forgalmi érték 20%-a, majd a lakáshitel kalkulátorok segítségével vessük össze, hogy hány évig, milyen kamatok és egyéb feltételek mellett, mekkora összeget kell majd visszatörlesztenünk.
A felvehető maximális hitelösszeg nagysága függ a nettó jövedelmünktől és a kamatperiódustól, melynek célja a túlzott eladósodottság elkerülése. Általános „szabály”, hogy a törlesztőrészlet vállalásakor vegyük számításba a fizetésünket (vagy a párunkkal közös bevételünket), a megtakarításunkat, lehetőleg ne centizzük ki a havi keretünket, és kalkuláljunk olyan váratlan élethelyzettel is, ha mi, vagy a párunk átmenetileg elveszítené a munkáját. További hitelfelvételi tippek itt.
A pénzügyi keretek tisztázását követően jöhet a munka „oroszlánrésze”, az elképzeléseinknek megfelelő otthon felkutatása! Itt első körben tisztázzuk le magunkban, hogy milyen ingatlant keresünk:
Ha elkészült a lista, akkor neki is eshetünk a lakáshirdetések böngészésének!
A tökéletes lakás kicsit olyan, mint a „nagy Ő”– kompromisszumokat kell kötnünk vele kapcsolatban. Életünk párja sem lesz feltétlenül a gyermekkorunkban elképzelt lovag a fehér lovon vagy a vártoronyba zárt meseszép hercegnő, de ettől még számunkra lehet a lehető legjobb választás. Ezért jó, ha már előre átgondoljuk, hogy melyek azok a pontok, amikből képesek vagyunk engedni, és mi az, ami nélkülözhetetlen a boldogságunkhoz. Így például, ha szükségünk van 2 külön szobára, akkor ne érjük be más opcióval – később akkor sem fogja megérni, ha csak 5 percre van a buszmegálló vagy a park.
Ha nagyon megtetszik egy ingatlan, és biztosítani szeretnénk az eladót vételi szándékunk komolyságáról, foglalóval vagy előleggel nyomatékosíthatjuk szavainkat. Nem mindegy azonban, hogy melyiket választjuk. Ami közös bennük, hogy mindkettő összege beleszámít a vételárba, tehát nem egy plusz kiadásról van szó. Meghiúsult adásvétel esetén az előleg teljes egészében visszajár a vevőnek, addig a foglaló esetén teljesen más a helyzet. Ha a vevő miatt hiúsul meg az adásvétel, akkor a foglaló az eladónál marad. Ha azonban az eladó miatt nem köttetik meg az üzlet, akkor a foglaló kétszeresét köteles visszafizetni a vevő számára.
A lakásvásárlásnak komoly adminisztratív költsége is van, így megannyi nyomtatványt, papírt, kell beszereznünk és aláírnunk. A legfontosabbak: az adásvételi szerződés, a megvásárolni kívánt ingatlan tulajdoni lapja, az ingatlan térképmásolata és az ingatlan alaprajza. A papírmunkát illetően érdemes ügyvéd segítségét kérni, hogy még véletlenül se maradjon ki egyetlen fontos okirat sem!
A választás és a döntés előtt ismerd meg a K&H lakásvásárlásra, építésre vagy felújításra- és korszerűsítésre igényelhető lakáshiteleit!
Tudj meg többet az Ingatlanhirdetés Figyelő app-ról & böngéssz 29 ingatlanportál lakáshirdetései között egy helyen!
Már böngésznél is a lakáshirdetések között? Töltsd le most egy gombnyomással, vagy a QR-kód beolvasásával!