eladnál az interneten? így légy e-vállalkozó!

2019. július 22.
Könnyen elkapja az embert az online értékesítési láz, ám mielőtt felszabadulnánk a netes aukciós oldalakra, érdemes tisztában lenni néhány alapvető szabállyal. Legyen szó régi, feleslegessé vált holmikról vagy általuk készített termékekről, most adunk néhány hasznos tanácsot a legális, egyben sikeres e-vállalkozói karrierhez.

eladnál az interneten? így légy e-vállalkozó!

a neten árulok: mikor kell adóznom utána?

Ha időről-időre rászánjuk magunkat, hogy az online piactereken például nagyobb mennyiségű megunt holmit, háztartási eszközt, kinőtt gyerekruhát vagy játékot adjunk el, esetleg bakelit- vagy könyvgyűjteményünktől szabadulnánk, van egy jó hírünk. Hacsak nem egy gigantikus hagyatékot, egy élet szenvedélyes gyűjtögetését kezdjük el kiárusítani, az éves lakossági online adok-veszek többnyire nem éri el sem az adóbevallási, sem a személyi jövedelemadó fizetési szintet.

Ha a bevételt magánszemélyként, nem pedig egyéni vállalkozóként szerezzük meg, a netes eladások után egészen addig nem kell adózni, míg az ebből származó éves jövedelmünk nem több mint 600 ezer forint. Nem szükséges szja-t fizetni akkor sem, ha az év során az ingó vagyontárgyak értékesítéséből származó jövedelem, vagyis az igazolt, elszámolható költségekkel csökkentett bevétel nem lépi át a 200 ezer forintot.

Vigyázat! A 200 ezer forintos szabály csak azokra érvényes, akik nem üzletszerűen, gazdasági tevékenység keretein belül értékesítenek! Az eleve üzleti céllal készített termékek eladásához vállalkozás kell, így ezek kereskedelmére más szabályok érvényesek.

de hivatalosan mi számít gazdasági tevékenységnek?

Ha eleve, kifejezetten azzal a szándékkal gyártunk, illetve vásárolunk, hogy a beszerzett tárgyakat, árukat továbbadjuk a neten, az hivatalosan már gazdasági tevékenységnek minősül.

Ezzel szemben a megörökölt, feleslegessé vált, megunt, indokolatlanul felhalmozódott holmikat alkalomadtán online felületen értékesíteni, még nem számít gazdasági tevékenységnek. Ahhoz, hogy ezt a tevékenységet űzzük, egyáltalán nem kell, hogy vállalkozás tulajdonosai vagy épp egyéni vállalkozók legyünk.

Amennyiben gazdasági tevékenység szintjén folytatnánk a netes üzletelést, többek között számolnunk kell az olyan kötelességekkel, mint az egészségügyi hozzájárulás, adott esetben és az áfa megfizetése, továbbá számla-és nyugtaadás, ahogy adószámra és adóbevallásra is szükségünk lesz.

mit hova, hogyan és melyik oldalra töltsek fel?

Az eladásra szánt termékről készült jól látható, ízléses, hangulatos fotó önmagában fél siker. Csak az eladásra szánt áru legyen a kompozíció tárgya, háttérnek pedig tökéletesen megfelel az egyszínű, semleges felület. Továbbá a termékleírás legyen részletes, helyesírási és nyelvhelyességi hibáktól mentes.

A régiségek és műtárgyak értékesítésénél érdemes mindenek előtt becsüshöz fordulni, a neten már online becsüs szolgáltatást is találunk. Ha sok ilyen típusú, eladásra szánt tárgyunk van hagyatékból, akár mi magunk is elvégezhetünk egy ilyen tanfolyamot. Ezek után több, kimondottan régiségekre szakosodott online apróhirdetési portálon is próbát tehetünk.

Ezzel szemben a modern használati tárgyak a legnagyobb, legismertebb online piactereken érvényesülnek elsősorban. Ezeken az oldalakon érdemes a könyvekkel is házalni, bár nagy összegekre ne számítsunk, örüljünk, ha egy kis zsebpénzt keresünk velük.

Online valószínűleg a ruhaneműket lesz a legnehezebb továbbadni. Az eladásra szánt holmikat legpraktikusabb márkák szerint szétválogatni, és inkább a márkák szerint tematizált Facebook csoportokban próbálkozzunk.

ha mégis saját webshop-ot indítanék?

Ha olyan terméket dobnánk a piacra és árulnánk online, amihez a saját webshop vagy holnap jobban passzol, nem lesz szükségünk működési engedélyre. A kereskedelmi tevékenységet ettől függetlenül az illetékes jegyzőnél be kell jelenteni. Itt már az említett gazdasági tevékenység kategóriájába fogunk tartozni, így szükségünk lesz valamilyen gazdálkodási formára. Mondjuk bt-re, kft-re, de ugyanúgy lehetünk egyéni vállalkozók is.

Figyelem, nézzünk utána annak is, hogy amit árulunk, annak értékesítéséhez elvárt-e külön speciális, hatósági engedély! Ami szintén nagyon fontos, hogy hivatásos webárusként a jogszabályok szerint számos adatot fel kell tüntetünk az oldalunkon, köztük a cég nevét és székhelyét, az adószámot, a levelezési címet, a cégjegyzékszámot, a vállalkozói igazolvány számát, a cégbíróság nevét, a tárhely-szolgáltató székhelyét, stb.

A GDPR-jegyében pedig az Általános Szerződési Feltételeknek és az Adatkezelési Szabályzatnak is mindenképpen szerepelnie kell a honlapon. Továbbá az elérhetőségünk feltüntetése is elengedhetetlen, mert törvény írja elő, hogy a fogyasztót két héten belül megilleti az indokolás nélküli elállás joga. A vállalkozásnak ilyenkor igyekeznie kell, hogy a javítást vagy cserét legfeljebb 15 napon belül elvégezze.

A webáruház indításról további hasznos tartalmak itt érhetőek el.

De mi az első és legfontosabb lépés az online eladás előtt? Természetesen a bankszámla nyitás, hogy leendő vevőid kényelmesen, gyorsan az ország bármely pontjáról utalhassanak Neked. Tudj meg többet lakossági ajánlatainkról és indítsd el az igénylést online!

K&H számlacsomag választó

Nagy üzletet látsz a termékeid online értékesítésében? Akkor ismerd meg kifejezetten vállalkozóknak szóló ajánlatainkat, kedvezményeinket és indíts saját webáruházat!

K&H vállalkozói számlacsomagok