elektromos autó – venni vagy nem venni?
2024. május 05. - Az elektromos autók mellett egyre több érv szól. De megéri-e befektetni a környezettudatosság jegyében? Cikkünkben erre keresünk választ.
A legtöbben autodidakta módon kezdenek beletanulni a fotózásba, és céljaiknak ez teljesen meg is felel. Többféle könyv, online tanfolyam elérhető ma már az érdeklődők számára, de megtörténhet, hogy eljön az a pont, amikor profitól szeretne tanulni, és élőben feltenni azokat a kérdéseket, amelyek egy-egy fotózás alkalmával felmerülnek. Ilyen esetben lehet ideális választás egy tanfolyam, amelynek elvégzésével OKJ-s vizsga tehető, és hivatalosan is fotóssá válhat.
Bár az alap szintű, hobbi célú fotózáshoz még nem kell komolyabb eszközöket beszerezni, ahogy nő azonban az igény és a tudás, egyre eszközigényesebbé válik a dolog. A teljesség igénye nélkül gondolni kell például az alábbiakra:
Mindannyiunkkal megesett már, hogy elveszett egy fontos szöveg vagy táblázat, így pontosan tudjuk, ez milyen frusztráló tud lenni. Mindez hatványozottan igaz, ha olyan fotók válnak a technológia martalékává, amiknek az elkészítésére csupán egyszer volt lehetőségünk. A profi fotósok emiatt 3-4 különböző fizikai vagy felhőalapú eszközre is felteszik az elkészített képeket, sokszor már a helyszínen. Vegyél példát róluk, tényleg nem lehet kellően hangsúlyozni, milyen fontos, hogy a nyersanyagok biztosan elérhetőek lehessenek az utómunkához.
Egy fotós életében a "második félidő" mindig az utómunkával telik, és ennek elengedhetetlen eleme egy jó képszerkesztő program, amely lehet ingyenes, vagy fizetős – természetesen preferenciától függően. A Photoshopot a legtöbben ismerik, de ez persze nem azt jelenti, hogy minden esetben az a legjobb megoldás. Az Apple felhasználók az Affinity Photo-ra esküsznek; ha valaki szereti az erős effekteket, a Pixlr lehet az ő programja; ingyenes PS alternatívaként pedig a Gimpet szokták ajánlani a szakmabeliek.
Sokan dicsérnek, hogy jó a szemed a fotózáshoz és úgy érzed, technológiailag is elértél a megfelelő szintre? Ekkor következik a portfolió összeállítása, hiszen semmire sem igaz jobban az, hogy "egy kép többet mond ezer szónál", mint a fotós saját munkáira! Régen a nyomtatott anyagoké volt a főszerep, mostanra viszont ez is digitalizálódott, és sok olyan portfolió készítő alkalmazás van, amik remek sablonokkal segítenek szépen keretbe foglalni a képeidet, javarészt ingyen vagy minimális költséggel. Ilyen például a Wix, az Adobe Portfolio vagy a Photoshelter.
Komolyabb szintre fejlesztenéd fotós tudásod? A K&H szabadfelhasználású személyi kölcsöne segítségével elvégezheted a régóta tervezett tanfolyamot, vagy megszerezheted a még hiányzó, profi kellékeket! THM: 14,5–22,4%