közös bankszámla pro és kontra - mi szólhat mellette és mi ellene?
2024. augusztus 04. - Milyen esetekben előnyös a közös bankszámla és milyen típusai vannak? Olvasd el cikkünket, ami hasznos útmutatót ad a megfontolt döntéshez!
Amellett, hogy dúl a szerelem és több időt szeretnétek együtt tölteni, több racionális hozadéka is van az összebútorozásnak, például a költségek megosztása, amellyel kapcsolatban többféle opció létezik:
Mindezen túl összeadódnak a bútorok, használati tárgyak is, az egyikőtök hozza pl. a kanapét, míg a másik a TV-t. Még tovább tudtok spórolni, ha a felesleges tárgyaitokon túladtok, és az ebből származó bevételt a közös kasszába teszitek és más hiányzó tárgyba fektettek be. Ha pedig végképp nem szeretnétek azon „vitatkozni”, hogy kinek a fotelje maradjon meg, akkor adjátok el mindkettőt és válasszátok ki az újat közösen!
Ráadásul így, hogy a hűtőszekrényt sem kell már egyedül feltöltened, a közös nagybevásárlás is az egyik új páros rutinotok lehet – ez pedig akár optimalizálhatja a pénzköltési szokásaitokat is, főleg, ha nem csak a kisboltba jártok le!
Talán az egyik legkritikusabb kérdés, ha egy fedél alatt éltek: hogyan fedezzétek a kiadásaitokat? Lévén, hogy egyformán használjátok a vizet, a fűtést, az internetet és a hűtő tartalmát is együtt fogyasztjátok el, sőt nyaralni is együtt terveztek, a költségeiteket is logikus döntés megosztani. Ha pedig a költségeiteket közösen álljátok, akár közös bankszámlát is nyithattok.
Megoldás lehet az is, hogy megtartjátok a saját számlátokat, de a rezsit, bérleti díjat és minden közös költséget pedig egy közös számláról kezeltek, ahová minden hónapban mindkét fél átutalja a saját részét. Így részben marad „saját” magatokra félretett pénzetek, de a közös kiadások rendezése is egyszerűsödik. Ebben segíthet a K&H tervező megtakarítási számla, amin a rezsinek, nyaralásnak és egyéb céljaitoknak külön zsebeket tarthattok fenn, ezáltal követhetővé válnak közös pénzügyeitek.
Persze a hagyományos módszer is beválhat: ha papírra vetitek, vagy excelben vezetitek a kiadásokat, majd hónap végén elosztjátok az összeget.
Mindenki másféle pénzügyi háttérrel rendelkezik, máshogyan kezeljük a keresetünket és a kiadásainkat. Lehet, hogy amíg te simán beülnél hetente akár többször is étterembe, addig a párod inkább főzne, hogy megtakarítson, de emellett az új elektronikai kütyükre könnyedén pénzt áldoz. Ezért is érdemes megbeszélni és egyeztetni a pénzügyi rutinunkat, hiszen egy kapcsolatban fontos, hogy transzparensek legyünk a partnerünkkel! Határozzátok meg közösen, hogy hányszor fogtok étterembe járni, bulizni a barátokkal, na meg persze, hogy milyen gyakran „engedélyeztek” magatoknak ruhavásárlást. Ilyen esetben mindig egyeztessetek, hogy mit fogtok közösen fizetni és mit egyénileg, de ez nyilván minden kapcsolat esetén más.
Az sem kell, hogy „válóok” legyen, ha teljesen eltérőek a pénzügyi szokásaitok. A kulcs a kompromisszum, azért hogy mindketten harmonikusan érezzétek magatokat és ne kelljen semmiről sem végleg lemondanotok! Étterem vagy otthoni főzőcske? Mozi vagy házimozirendszer? Belföldi vagy külföldi nyaralás? A legfontosabb, hogy megtaláljátok az arany középutat; képesek legyetek engedni a siker érdekében és nyitottan hozzáállni a párotok javaslataihoz, ötleteihez is.
Az összeköltözés mellett a pénzügyek közös kezelését is szeretnéd kényelmesebbé tenni? Tudj meg többet a K&H számlacsomagokról és nyiss számlát a mobilodon! EBKM: 0,01%
A közös élet számodra a közös jövő tervezését is jelenti? Akkor kattints és ismerd meg a K&H tervező megtakarítási számlánkat, melynek segítségével könnyedén nyomon követhetitek, hol tartotok egyes céljaitok megvalósításában! EBKM: 0,05%-0,15%
K&H tervező megtakarítási számla
Érdekel a befektetések világa is? Szívesen olvasnád a gazdasági élet történéseinek kommentjeit vagy éppen előzetes várakozásainkat? Akkor ismerd meg a K&H trendmonitor blogot és kérj értesítést az új cikkekről, hogy mindig naprakész lehess!