segítség, járatkésés! Miben segít az utasbiztosítás?
2024. szeptember 16. - Utasbiztosítás járatkésés esetén: Ismerd meg jogaidat, kártérítési lehetőségeidet, és hogyan segíthet az utasbiztosítás az anyagi károk enyhítésében.
(kép forrása: pixabay)
A skandináv országokat földrajzi helyzetük és történelmük mellett az is összeköti, hogy mindegyikük államformája alkotmányos monarchia, illetve az, hogy a bőröndbe mindenképpen sok meleg ruhát kell pakolni, de azért számtalan különbözőség is felfedezhető.
Közel öt magyarországnyi területen mindössze 9 millió ember él. A napsütéses órák száma ilyenkor jelentősen csökken a sarkvidék közelsége miatt, a legészakibb területeken télen folyamatosan sötét van két teljes hónapig, míg nyáron két hónapig nem nyugszik le a nap.
A svéd konyha előszeretettel választja alapanyagai közé a tenger gyümölcseit, a sertéshúst, a baromfit, a gyökérzöldségeket, az erdei gombákat, és a bogyós gyümölcsöket. A nemzeti ételnapok nagy népszerűségnek örvendenek: külön napja van például a gofrinak, a Kanelbullens-nek (svéd fahéjas tekercs), és a „Luca macskája” (Lussekatt vagy Lussebullar) nevű süteménynek. Szintén jellegzetes fogás a svéd húsgolyó és a pácolt hering, és tőlük származik a „svédasztal”-os teríték. A svéd vendéglőkben 10%-os borravalót illik adni, ha a szervizdíj nincs feltüntetve az étlapon, a taxik fuvardíját pedig szokás felkerekíteni.
A nemzetközi repülőkkel a Stockholm–Arlanda illetve a Stockholm–Skavsta repülőtérre érkezhetünk, illetve innen utazhatunk más országokba. A belföldi légiközlekedés fejlett, a nagyvárosokat könnyen megközelíthetjük repülővel. Emellett Svédország vasúti és közúthálózata is magas színvonalú, de ha autóval közlekedünk, akkor néhány dologra oda kell figyelnünk. Az autópályákon a legnagyobb megengedett sebesség 110 kilométer/óra, valamint december elejétől március végéig kötelező a téli gumi.
Stockholm a középkor óta Svédország fővárosa. A félsziget legjelentősebb tengeri és kereskedelmi központja. Az óváros, a Gammla Stan középkori épületekkel és utcákkal várja a látogatókat. A főváros lelke a Riddarholmen (más néven: A lovagok szigete), amelynek épületei Svédország aranykorát idézik. Egy történelmi kirándulás kiindulópontjának válasszuk a Birger Jarls Torgot, ahol a város alapítójának szobra áll.
Vadstena Svédország egyik legszebb városa egy reneszánsz kastéllyal (Vadstena slott), kikötővel, a Vattern-tóval és a Bjalboattens Palatsszal, a régi királyi rezidenciával.
Göteborg (Gothenburg) Svédország második legnagyobb városa, ami a kikötőről, a bevásárló utcájáról és a világ egyik legjobb szórakoztatóparkjáról, a Lisebergről híres. A Konstmuseetben Rubens, Van Gogh, Rembrandt és további híres alkotók festményeit tekinthetjük meg.
A Norvég Királyság területének 6%-a víz, a valaha mért legalacsonyabb hőmérséklet pedig -51°C. Az éves átlaghőmérséklet 0 és 8°C között ingadozik, ezért a rövidnadrág és póló szerelmeseinek csak ritka esetben ajánlható úti cél. A magyar állampolgárok vízum nélkül látogathatják, de maximum 90 napig tartózkodhatnak az országban engedély nélkül. Borravaló és fuvardíj viszonylatában a szokások hasonlók a svédhez.
A közúti közlekedés lassabb a Magyarországon megszokottnál, ráadásul a gyalogosok mellett a kerékpárosok is fokozottan védett személynek számítanak, ezért azt javasoljuk, ha autót bérelnének, akor a szokottnál is óvatosabban vezessenek. Télen (október közepétől május közepéig), ahogyan Svédországban, úgy Norvégiában is kötelező a téli gumi használata. A fél évnél rövidebb idejű tartózkodás esetén elfogadják a magyar jogosítványt, ezen túl kötelező a norvég vezetői engedély kiváltása.
A Skandináv-félsziget legkorábban alapított fővárosa Oslo, amelyet közel 600 évesen, egy 1624-es tűzvész után teljesen újjá kellett építeni. Mai nevét 1925-ben kapta, korábban Christiania néven hivatkoztak rá. Mindenképpen ajánlott megtekinteni az Akaershus erőd és kastélyt, amelyben a norvég Kitartás Múzeuma is helyet kapott. A Munch Múzeumban pedig A sikoly című kép alkotója, a leghíresebb norvég festő, Edvard Munch festményei és rajzai tekinthetők meg.
(kép forrása: pixabay)
Bergen a fjordjai miatt kedvelt célpontja a turistáknak, hiszen innen egyszerű megközelíteni az ország leghosszabb fjordját, a Sognefjordot, a legmélyebbet, a Hardangerfjordot, valamint a Jostedalsbreen gleccsert és a Geirangerfjord vízeséseit.
Tromsø az utcazenészek, pubok, kulturális események norvég városa, de a közelben síelni is lehet. A vadregényes utazások szerelmeseinek a Jotunheimen Nemzeti Parkot ajánljuk, amely Sogndal és Lom városok között helyezkedik el. Gleccserek, vízesések, völgyek és mély tavak várják a látogatókat.
Vajon ki gondolná, hogy a majdnem kilencszer akkora Norvégiában kevesebben laknak, mint Dániában? Az országot egy félsziget és 474 kisebb-nagyobb sziget alkotja, amelyek nagyját hidak kötik össze egymással, akárcsak Dániát Svédországgal. A kisebb szigeteket komppal érdemes megközelíteni, egyébként az igen fejlett buszhálózat használatát javasoljuk közlekedésre.
A Golf áramlatnak köszönhetően Dániában már eddig is enyhébbek voltak a telek, mint Magyarországon, és ez a tendencia csak fokozódik a globális felmelegedés következtében. A hőmérséklet emelkedik, a borravaló azonban továbbra sem szokás a legkisebb skandináv országban.
Dánia fővárosa Koppenhága, amelyet a világ legélhetőbb városának szokás nevezni, ráadásul a skandináv régió legnépesebb városa is egyben. Érdemes megnézni a dán királyi család téli rezidenciáját, az Amalienborg palotát, Christianiát, a részleges önkormányzattal bíró hippinegyedet, a kis hableány szobrát a kikötőben, valamint Nyhavnt, ahol Andersen lakott.
Az utazáshoz pedig mindenképpen köss utasbiztosítást, hogy csak a látnivalókra kelljen figyelned!
Ha csak városnézésre indulsz, elegendő a K&H városnézés utasbiztosítás, vagy a K&H általános utasbiztosítás, de ha inkább síelnél, akkor válaszd a K&H síbiztosítást.
Válaszd utazásod mellé a K&H utasbiztosítást, amit kényelmesen online, pár perc alatt megköthetsz! Tudj meg többet!