egzotikus úti célok: a legfontosabb teendők indulás előtt
2024. július 31. - Hogyan érdemes felkészülnöd álmaid utazására? Milyen kockázatokkal kell számolnod egzotikus úti célok esetén? Hasznos tanácsok cikkünkben!
Az időeltolódás legfőbb következménye, hogy megváltozik a szervezet bioritmusa, amit a sötétség és világosság váltakozása, az időzónák átlépése és a hőmérséklet ingadozása is befolyásol. A nyugat felé történő zónaátlépés kevésbé terheli meg a szervezetet, a meghosszabbodott nappal ugyanis kevésbé megterhelő a szervezet számára. A megváltozott alvási periódusok miatt az utazó, ha nyugat felé tart, csak délutánra ébred fel, és másnap délelőtt is álmos, mivel a kései kelés miatt sokáig nem tud elaludni. A kelet felé utazó számára a nap korábban indul, így már délutánra elálmosodik. A különböző időzónák átszelésekor fontos, hogy aludjunk a repülőn, és fogyasszunk sok folyadékot.
Az időeltolódás szervezetre gyakorolt legjellemzőbb hatásai: a fáradtság, a napközbeni álmosság, az alvászavar, a fizikai és szellemi teljesítőképesség átmeneti csökkenése. A belső biológiai óra és a környezet összhangjának felborulása okozza az úgynevezett jet lag-hatást. A belső óra irányítja a szervezet olyan fontos funkcióit, mint a testhőmérséklet, a pulzus, a vérnyomás, a hormontermelés, melyek állandóan ingadoznak. Panasz addig észlelhető, amíg a szervezet nem alkalmazkodik az új körülményekhez.
Szakértők szerint, időzónánként egy napba is beletelhet a teljes átállás, így attól függően hová utazunk, akár 6-7 napba is telhet, mire a szervezet alkalmazkodik a megváltozott körülményekhez.
Egyénenként változó az átállás, számos körülmény befolyásolhatja. Dr. Charmane Eastman chicagói alváskutató szerint érdemes utazás előtt három nappal elkezdeni a melatonin-hormon kis dózisú szedését, és minden nap egy órával korábban lefeküdni. A melatonin természetes hormon, mely az ébrenléti és alvási ciklusainkat szabályozza.
Míg a melatonin az alvásban segít, addig a hidrocortison szedése az aktív agyműködést serkenti az ébrenléti időszakban. A hidrocortison a szervezet éberségéért felelős. A melatonint a felszállást megelőzően, a hidrocortisont pedig a leszállás után ajánlott bevenni. Utóbbi készítmény szedése csak időszakosan, kis adagokban ajánlott, hosszú távú szedése kifejezetten ellenjavallt.
Az időeltolódás hatására a fogamzásgátló tabletta szedésének szokásos rendje felborulhat. Az állandó gyógyszerek szedésekor a megadott napi időpontok helyett inkább az egyes adagok bevétele közötti idő a mérvadó, vagyis a gyógyszert előírásának megfelelően, meghatározott óránként tanácsos bevenni.
1. Az étkezések és az alvási időpontok eltolásával napokkal előbb fel lehet készülni az időeltolódás negatív hatásaira.
2. A jet lag hatása erősebb, ha kelet felé (Ázsia) utazunk, mintha nyugatnak tartunk (Egyesült Államok).
3. Már fél óránál kevesebb alvás a repülőn is segíthet az átállásban, de a legjobb, ha az út nagy részét átalusszuk.
4. Melatonin tabletta szedésével könnyebb az alvás a repülőn és az első napokban.
5. A repülőn igyekezzünk az étvágytalanság ellenére sok folyadékot fogyasztani, hogy ne száradjunk ki.
6. Ha megérkeztünk, próbáljunk meg ébren maradni, amíg lemegy a Nap, és igyekezzünk minél többet a szabadban tartózkodni. (Agyunknak szüksége van arra, hogy érzékelje a Napot, hogy minél hamarabb átálljon az új időzónára.)
7. Tilos alkoholt fogyasztani altatóként, mert megzavarja az egészséges alvási ritmust.
Válaszd utazásod mellé a K&H utasbiztosítást, amit kényelmesen online, pár perc alatt megköthetsz! Tudj meg többet!