2017. április 18.
Ahhoz, hogy igazán felhőtlen legyen a kikapcsolódás, lesz néhány teendőnk a hétvégi ház körül, mielőtt birtokba vennénk a nyári szabadságok alkalmával. Mutatunk néhány tippet, hogyan készülhetünk fel a nyárra!
(kép forrása: Pixabay)
Egyre több a napsütéses órák száma és a napi átlaghőmérséklet is folyamatosan emelkedik (még ha néha megtorpanni látszik is). Ha először látogatunk idén nyaralónkba, érdemes néhány teendőt elvégezni. A házat ugyanis nem csak a téli hidegre kell felkészíteni, de a nyári szezon előtt is akad vele feladat.
kívülről befelé
- A nyári viharok, zivatarok előtt ellenőrizzük, hogy nyaralónk ellenáll-e majd a nagy esőzéseknek, nem csúszott-e el egy cserép a tetőn, nem keletkezett-e egyéb olyan kár, amitől beázhat az épület.
- A vakolaton és a tetőn ellenőrizzük a repedéseket, hibákat, ugyanis a fagy akár komoly károkat is okozhatott.
- Az ablakok és ajtók átvizsgálása szintén az első lépések között kell, hogy legyen. Nézzük meg, hogy nem keletkezett-e kár bennünk, rendesen zárnak-e! Ha a szúnyoghálók elhasználódtak, cseréljük ki őket.
- Nézzük meg a gáz, villany- és vízórákat, és ha túlzott fogyasztást tapasztalunk, mindenképp hívjunk szakembert.
- A kertben szedjük össze a felhalmozódott hulladékot, tisztítsuk (vagy tisztíttassuk) ki az ereszcsatornát, tegyünk rendet, és ültessük el a tavaszi, nyári növényeket.
- A helyiektől érdeklődjünk arról, hogy az idén az ottani önkormányzat esetleg bevezetett-e bármilyen új adót, illetéket, amely a nyaralótulajdonosokra is vonatkozik.
ha végeztünk a kinti munkákkal
A sokáig használaton kívül álló épületek egészségügyi kockázatot is rejtenek magukban az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat figyelmeztetése szerint:
- A vízcsövekben felgyülemlett víztől és lerakódott szennyeződésektől legegyszerűbben úgy szabadulhatunk meg, ha a vízvezetékeket 2-3 perc alatt átmossuk, azaz kinyitjuk a csapot.
- Ha az épület fagymentes, és a bojlert langyos vagy meleg vízzel feltöltve hagytuk, a hónapok óta pangó vízben előfordulhat, hogy Legionella baktériumok telepedtek meg. Ha megnyitjuk a zuhanyt, és az állott vizet kiporlasztjuk a levegőbe, a képződött aeroszolban található Legionella belélegezve akár súlyos megbetegedést is okozhat. Érdemes ezért először 60 fok körüli hőmérsékletre melegíteni a vizet, majd szintén 2-3 percig folyatni a vízcsapot, így elkerülhetjük a Legionella-fertőzést.
portalanítás, szelektálás
- A télen lakatlan nyaralókban komolyabb mennyiségű por halmozódhat fel, amely allergéneket rejt magában. Az első portörlést ezért vizes ruhával végezzük, az ablakokat pedig hagyjuk nyitva a megfelelő szellőzés érdekében.
- A tavaszi nagytakarítás alkalmával érdemes átnézni a pincében, tárolóban lévő akár évek óta nem használt tárgyainkat.
- Ha nincs már valamire szükségünk, ez kitűnő alkalom, hogy megváljunk tőle. Ugyanez érvényes a benti bútorokra és használati tárgyakra is.
Válaszd ingatlanodhoz a K&H lakásbiztosítását, amit kényelmesen online, pár perc alatt megköthetsz! Tudj meg többet!
K&H lakásbiztosítás