biztosító váltás - így válts lakásbiztosítást
2023. december 07. - Mikor érdemes a lakásbiztosítás váltás mellett döntened? Hasznos tanácsok cikkünkben, hogyan igazodj el a lakásbiztosítás útvesztőjében!
(a kép forrása: MABISZ)
A bejárati ajtónál a külcsínnel szemben preferálnunk kell a biztonsági szempontokat, tehát az a fontos, hogy elrettentse a betörőket. Az ajtó kinézete ugyanis nem mindig árulkodik arról, hogy mit tud. Fontos, hogy az ajtó acél- vagy fémbetétes legyen, mert egy ilyen ajtóval sokkal nehezebben bánnak el a betörők.
Szintén fontos szempont az ajtóválasztásnál, hogy több ponton záródjanak és az ajtóbetét is megfelelően masszív legyen. Biztonsági ajtó esetében fontos az ajtó vastagsága, érdemes olyan biztonsági ajtót választani, amelyben a biztonsági tok vastagabb 1,5 mm-nél. Érdemes arra is figyelni, hogy az ajtó beépítése is kifogástalan legyen, könnyen lehet, ugyanis, hogy a jó ajtó ellenére pont az utolsó lépésnél csúszunk el.
Hiába van azonban több ponton záródó fémbetétes ajtónk, ha a zárak nem megfelelők, hiszen azoknak a betörés elleni védekezésben legalább olyan fontos szerepük van, mint magának az ajtónak. A rendőrség szerint érdemes olyan biztonsági zárakat is felszereltetni, amelyekkel a megfelelő mechanikai szilárdságú ajtó több ponton záródik.
Az ajtóknál és záraknál is hatalmas a kínálat, így nem mindig könnyű a választás, ráadásul egy ajtó-és zárcsere nem két fillérbe kerül. A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) azonban segíthet abban, hogy a számunkra leginkább megfelelő verziót találjuk meg. A szervezet szakemberei rendszeresen, többfokozatú skálán minősítik az ajtókat. A MABISZ- követelmények alapján az a biztonsági ajtó, amely legalább 3 perces betörési próbának ellenáll.
A második kategóriába tartozó ajtók 5 percig tartják magukat, ennél is jobb a 2. kategória: ebbe a táborba azok az ajtók tartoznak, amelyek 10 percig képes távol tartani a betörőket, akik szaklapok szerint akár fejszével, hidegvágóval esnek neki az ajtónak. A következő lépcső az 1. kategória, az ide tartozó ajtókat 15 perc alatt sem lehet feltörni, akkor sem, ha a betörők sarokcsiszolóval mennek neki. A legdurvábbak a kiemelt kategóriában lévő ajtók, amelyek legalább 20 percig állnak ellent a támadásnak.
A MABISZ persze nem csak az ajtókat, hanem a zárszerkezeteket is vizsgálja, érdemes tehát olyan bejáratot kialakítani, amelynek mind az ajtaja, mind annak zárai is megfelelnek a MABISZ-követelményeknek. A MABISZ-jelöléssel ellátott ajtók között itt böngészhet: http://www.pluto.hu/
Biztonsági ajtó és zár ide vagy oda, nem árt elővigyázatosnak lennünk, és néhány jó tanácsot betartanunk, ha távol szeretnénk tartani a betörőket.
Válaszd ingatlanodhoz a K&H lakásbiztosítását, amit kényelmesen online, pár perc alatt megköthetsz! Tudj meg többet!