így biztos nem ér meglepetés: mindent a casco önrészről
2024. augusztus 27. - Te tudtad, hogy egy baleset során, ha te voltál a vétkes, a te autódban keletkezett kárt csak casco biztosítás esetén téríti meg a biztosító?
Az akkumulátor az aktuális évszaktól függetlenül öregszik és előbb-utóbb elhasználódik. Ha éppen nincs jó állapotban, akkor a hideg csak tovább rontja a helyzetet. Ilyenkor sokkal könnyebben és gyakrabban fordul elő, hogy az indítókulcs elfordításakor éppen csak köhög egyet-kettő a kocsi és nem indul be. Vagy egyetlen hangot sem ad, csupán a műszerfal világosodik ki. Totális áramhiány esetén még ez is elmaradhat.
Persze nem mindegy, hogy a három lehetőség közül melyik következik be, ebből ugyanis következtethetünk rá, hogy van-e még valamennyi áram az akkumulátorban. Szerencsés esetben elképzelhető, hogy elvileg képes lenne a motor beindítására, csak a nagy hideg miatt nem tud elég áramot leadni.
Nem csak gyenge akkumulátornál, hanem általában, hosszú távon is jó ötlet, ha a kulcs elfordítása után nem rögtön a nagy áramfelvételt igénylő indítómotort pörgetjük meg, hanem előbb egy kisebb energiaigényű eszközt, például a fényszórót kapcsoljuk be. Egyes autók ilyenkor eleve, automatikusan bekapcsolják a helyzetjelzőt, vagy a fényszórót, a dízel autók pedig az esetek többségében (főleg hidegben) az izzítógyertyát. Ekkor várjunk egy kicsit, és csak utána próbálkozzunk azt indítással.
Ha a motor nem akar beindulni, folyamatosan 10 másodpercnél tovább ne erőltessük az indítózást, továbbá egy-egy kísérlet között érdemes legalább egy percet várni.
Elméletben segíthet, ha az akkumulátort meleg helyre visszük. A gyakorlatban ez nem biztos, hogy kivitelezhető vagy megéri. Hiszen maga a jármű nem mozdul, az akkumulátor kiszerelése pedig nem minden autónál egyszerű. De még ha sikerül is, kérdéses, hogy az időigényes ki- és beszerelés, illetve a kettő közötti várakozás vajon fog-e eredményt hozni.
A leginkább ajánlott megoldás a töltés: ehhez nem kell más, csak egy töltő és egy konnektor a közelben. A legegyszerűbb töltőket már 3-4 ezer forintért megvásárolhatjuk, kis helyet foglalnak, úgyhogy megéri magunknál tartani egyet. Elvileg mindössze annyi a feladat, hogy a töltő két csipeszét rákapcsoljuk az akkumulátor megfelelő sarujára, majd a hálózatba dugjuk a készüléket. Ugyanakkor pár dologra érdemes figyelni:
Nem árt tisztában lenni vele, hogy a töltés több órába telik, magyarul azonnal megoldásként biztosan nem használható.
A gyors megoldás az, ha egy járó motorú autóból töltünk áramot a lemerült akkunkba. Ehhez persze kell egy másik, segítőkész autós és egy megfelelő kábel.
Az autók akkumulátorának az a működési elve, hogy a leadott töltést viszonylag gyorsan vissza is kell kapnia. Ha csak fogyasztjuk az áramot, de nem megyünk az autóval eleget, akkor a generátor nem tudja visszatermelni az elvesztett töltést. Ezért lehet elég a lemerüléshez például egy éjszakára égve hagyott belső világítás.
Míg egy-egy külső töltés megnövelheti az élettartamát, a teljes lemerülés viszont nem tesz jót az akkunak. Ha egyre gyakoribb töltésre van szükség, az annak a jele, hogy az akkumulátor egyszerűen elöregedett, és megérett a cserére.
Fontos, hogy csak olyan akkumulátort vásároljunk, ami megfelel az autónk elektromos rendszerének. Manapság a 12 voltos rendszerek az általánosan elterjedtek. Ezzel együtt érdemes ellenőrizni az autónk leírását, illetve hogy milyen a régi akkunk – már csak azért is, mert a méret, illetve a kábelek csatlakoztathatósága is számít.
Ha a ki- és beszerelést saját magunk is meg tudjuk oldani, akkor akár egy autósbolt vagy szupermarket polcáról is leemelhetünk egy új akkut. Ha viszont az autó üzemképes, érdemes olyan helyen - benzinkútnál, szervizben - megejteni a vásárlást, ahol minden paramétert tisztázni lehet, és a cserében is tudnak nekünk segíteni. Ha pedig a lemerült akku miatt az autó nem megy sehová, hívhatunk olyan segélyszolgálatot, amely helybe hoz nekünk újat és be is szereli.
Fontos tudni, hogy a leselejtezett akkumulátor veszélyes hulladék, amit ennek megfelelően kell kezelnünk vagy nekünk, vagy ezt is bízzuk arra a szakemberre, aki a cserében segített.
Válaszd autódhoz a K&H gépjárműbiztosításait, amiket kényelmesen online, pár perc alatt megköthetsz! Tudj meg többet!