túlfűtött kereslet vagy japánizálódás?

Egyre több nyugat-európai állampapír hozama csúszik negatív tartományba. Vajon csak a biztonságos befektetési eszközök iránti túlfűtött keresletről van szó, vagy az alacsony hozamszintek „japánizálódásra” figyelmeztetnek, és Japánhoz hasonlóan defláció és stagnálás jöhet Nyugat-Európában is? A K&H Alapkezelő szakemberei elmondják, mit tehetnek a befektetők. 

Az utóbbi hetekben a tízéves német hozamok soha nem látott alacsony szintre zuhantak, miközben már negatív hozam érhető el a francia és olasz államkötvények egyes lejáratain is. Az uniós szinten egyre több országra jellemző negatív állampapírhozam „japánizálódásra” figyelmeztet: a nem túl acélos növekedést ismét lassulás és elhúzódó recesszió válthatja fel. Ekkor ugyanis Nyugat-Európára – Japán elmúlt húsz évéhez hasonlóan – deflációs, stagnáló időszak várna. Tartós defláció, azaz negatív infláció esetén, még nulla vagy minimális negatív hozam mellett is jobb – és reálhozamban megtérülő – lehet a megtakarításunkat egy biztos államkötvényben tartani, mintsem felvállalni a részvényekkel járó kockázatot.

„A kötvénypiaci hozamok egyértelműen szakadnak, amit részben indokol, hogy az EKB kötvényvásárlási programja és a Brexit keltette bizonytalanság miatt túlfűtött kereslet van a biztonságos eszközök iránt. Emellett az is igaz, hogy egy 3% körüli növekedés mellett a befektetők a kötvények helyett a részvénypiacot ostromolnák, tehát a lassuló gazdaság is szerepet játszik a jelenlegi hozamszintekben” - tájékoztatott Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.  

„Látni kell azonban, hogy a nyugat-európai és a japán helyzet két alapvető eltérést mutat. Egyrészt míg a 90-es években recesszióba csúszó Japán esetében a magánszektor eladósodottsága veszélyesen magas szintre ugrott, addig az uniós országok azonban lényegesen kedvezőbb helyzetből indulnak, hiszen a magánszektor nincs túlzottan eladósodva. Másrészt a szigetország gazdaságát az erős jen is fojtogatja, míg az unióban az EKB beavatkozásainak köszönhetően sikerült elérni, hogy az euró árfolyama gyengüljön” - mondta el a befektetési szakember. 

mit üzen mindez a kötvénypiacon befektetőknek?

Mivel a Brexit okozta bizonytalanság nemhogy enyhülne, de egyre nagyobb nyomást gyakorol a piacokra, a nagy jegybankok pedig továbbra is alacsonyan tartják a kamatokat - sőt, a Bank of England csökkenést is kilátásba helyezett -, ezért a jelenlegi rekord alacsony hozamszintek az idei évre megmaradhatnak. Középtávon azonban az EKB kötvényvásárlási program kifutása már fölfelé hajthatja a hozamokat, míg az olajárak stabilizálódásával az infláció is pozitív pályára áll. Így nem számítunk arra, hogy bekövetkezik a japanizálódás. A szakember ezért azt javasolja, hogy aki eddig kitartott a kötvénypiac mellett, annak érdemes szép lassan visszavonulót fújni: elmozdulni a rövidebb futamidejű kötvények irányába, illetve kihasználni azokat az állampapírokat - mint pl. a hazai kötvényeket -, ahol még most is vannak pozitív hozamok.


további aktuális tőkepiaci hírek és befektetési tippek: http://trendmonitor.hu/

    
A K&H Csoport

Az ország egyik vezető pénzintézeteként – országosan több mint 4000 munkatársával – a K&H célja, hogy ügyfelei igényeit minden időben magas szinten elégítse ki, és a lehető legteljesebb termékpalettát nyújtsa számukra. A K&H országszerte 210 lakossági fiókot működtet, és mintegy 1 millió lakossági, kkv és vállalati ügyfelének kínál pénzügyi szolgáltatásokat. A magyar gazdaság működését több mint 1600 milliárd forintnyi kihelyezett hitel- és hiteljellegű állománnyal segíti háztartások, kisvállalkozások, vállalatok és önkormányzatok finanszírozásán keresztül. A K&H 2016. március 31-én a Magyar Állam által kibocsátott instrumentumok880 milliárd forintos állományával rendelkezett. A cégcsoport teljes tevékenysége hozzávetőlegesen 4000 magyar beszállítónak és mintegy 700 banki és biztosítási ügynöknek biztosít megrendeléseket és folyamatos tevékenységet. A Bankcsoport 2015-ben 55 milliárd forint, az elmúlt 5 évben összesen 239 milliárd forint adó és járulék megfizetésével járult hozzá a magyar állami költségvetés bevételeihez.

K&H Alapkezelő

A K&H Alapkezelő 1997 óta a hazai befektetési piac egyik vezető szereplője, a tőke- és hozamvédett alapok piacának első számú képviselője. A K&H Alapkezelő az innovatív termékfejlesztés mellett az ügyfelek tájékozottságának, tudásának növelésére is jelentős hangsúlyt fektet.


Főbb adataink:

K&H Bank
2016. március 31-én:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált):234milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált):2 568milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált):9,3milliárd forint

K&H Alapkezelő
2016. március31-én:
teljes kezelt vagyon: 1 137 milliárd forint
K&H alapokban kezelt vagyon: 980 milliárd forint
intézményi ügyfelek kezelt vagyona: 157 milliárd forint

K&H Biztosító
2016. március 31-én:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 11,56milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált):149,7milliárd forint
biztosítástechnikai eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált):1,16milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált):0,84milliárd forint

Kapcsolattartó

Kommunikációs igazgatóság

  • +36 1 328 9950
  • sajto@kh.hu
  • www.kh.hu