Trump előcsalogatja a medvét?

A tavalyi év látványos piaci emelkedése után február elejétől izgalmasan alakultak a piacok. A befektetők számára ezért központi kérdés, hogy van-e még tartalék az emelkedésben vagy a jegybankok fokozatos visszavonulásával járó hozamemelkedés miatt várható-e a medvepiac beköszönte, és a tőzsdék tartósan lefelé veszik-e az irányt. Ami biztosra vehető, hogy ha beindul egy vámháború, az rossz hír a részvénypiacok számára – figyelmeztet a K&H.

Az utóbbi két hétben napvilágot látott adatok alapján úgy tűnik, megnyugodhatunk, mivel az előre tekintő hangulatindexek erősek maradtak és a piacon érzékelhető csapkodás nem tudta elrontani a gazdaság alapvető folyamatait. „A helyzet azonban mégsem ilyen egyszerű, hiszen az elmúlt napokban ismét hidegzuhany érte a piacokat: Trump, az Amerikai Egyesült Államok elnöke határozott elképzelésekkel állt elő a kereskedelmi vámok emelésével kapcsolatban. Ezzel kívánja ugyanis csökkenteni az USA külkereskedelmi hiányát, és megvédeni az amerikai ipart és munkahelyeket a – szerinte tisztességtelen – globális versenytársaktól” – figyelmeztetett Hajósi Péter, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója

A vámok bevezetése azonban nemcsak az USA külkereskedelmi partnereinek okoz kárt, hanem idővel saját magának is. A világkereskedelem lényege ugyanis éppen az, hogy segít az erőforrások és termelés hatékony elosztásában, amiből végső soron minden ország profitál. Egyrészt azzal, hogy külföldről behozva a fogyasztók olcsóbban jutnak a termékekhez, másrészt pedig azzal, hogy a hazai gazdaság így az erőforrásait (képzett munkaerő, nyersanyagok, stb.) hatékonyabban tudja felhasználni, magasabb növekedést érve el ezzel.   „Ha az amerikai elnök komolyan gondolja a vámokat, az előbb-utóbb az amerikai gazdaságnak is kedvezőtlen lesz, ezt pedig elég érzékletesen mutatják már az első reakciók is: Trump párttársai a negatív következményekre figyelmeztetnek, gazdasági tanácsadója lemond, a kereskedelmi partnerek (EU, Kína) értelemszerűen ellenlépésekkel fenyegetnek, a piacok pedig ismét elbizonytalanodtak” – részletezte a jelenlegi folyamatokat Hajósi Péter. 

„Egy kereskedelmi háborúnak nyertesei nem, csak kisebb-nagyobb vesztesei lennének, amit a piacok még az erős növekedési kilátások mellett is megszenvednének. Hiszen, ha beindul egy oda-vissza vámháború, az olcsó importtermékek kiesése fokozza az inflációt, és ezzel sürgeti a jegybanki kamatemeléseket, miközben az exportlehetőségek csorbulása csökkenti a vállalati profitokat. Mindez egyértelműen rossz hír a részvénypiacok számára” – hangsúlyozta ki a szakember.

Kapcsolattartó

Kommunikációs Igazgatóság

  • +36 1 328 9133
  • sajto@kh.hu
  • www.kh.hu