pozitívan indítják az évet a kkv-k

Erőteljes növekedést mutat a K&H kkv bizalmi index, ami a szektor idei évre vonatkozó pozitív várakozásait tükrözi. A mutató 6 pontos növekedést követően jelenleg 8 ponton áll, köszönhetően annak, hogy a cégek saját eredményeik és a gazdaságpolitika várható alakulását tekintve is optimistán tekintenek előre.

Az 500 kkv megkérdezésén alapuló országos felmérés adatai alapján a K&H kkv bizalmi index 6 pontos emelkedésnek köszönhetően 8 ponton áll. „Az erőteljes növekedés oka, hogy a megkérdezett döntéshozók saját céges pénzügyi eredményeik alakulását és a gazdaságpolitika irányát is kedvezően ítélik meg. A szektoron belül leginkább a 300 millió forint éves árbevételt el nem érő vállalkozások körében nőtt látványosan az index értéke” – tájékoztatott a szektor idei várakozásairól Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.

kevésbé bizakodóak a kereskedők 2018-ra

„A szektorokat tekintve azonban elég jelentős eltérés mutatkozik az idei év megítélésében: míg az ipari, mezőgazdasági és szolgáltató cégek várakozásai egyaránt emelkedést mutatnak és a pozitív sávban tartózkodnak, addig a kereskedelmi szektor cégeinél romló várakozásokat tapasztaltunk, és a negatív tartományba fordult a részindex” – mutatta be az eltéréseket a kkv szakértő.

a K&H kkv bizalmi indexről

A K&H és a GfK Magyarországon elsőként kezdte el vizsgálni a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások következő egy évre jellemző várakozásait. A 2004 óta folyamatosan készített negyedéves K&H kkv bizalmi index összeállítása 500 magyarországi székhelyű, 2 milliárd forint* éves árbevétel alatti társaság üzleti döntéshozóinak megkérdezésével történik. A kutatásában a vállalkozások gazdasági helyzetét leginkább befolyásoló 10 gazdasági tényezőt és annak várt változásait vizsgálják: vevői kapcsolatok, szállítói kapcsolatok, munkaerő, vállalat pénzügyei, bankok, gazdaságpolitika, közterhek, EU, versenyhelyzet, vállalati hitelkamatok. A K&H kkv bizalmi index a 10 részindex súlyozott átlaga, annak megfelelően, hogy az egyes tényezőket mennyire fontosnak ítélik a vállalkozások. A legutóbbi felmérés 2017. november 22. – december 8. között történt.

A kutatásban megkérdezett vállalkozások méret és árbevétel-kategória szerint:

  • mikrovállalkozások (0 - 100 millió Ft)
  • kisvállalkozások (101 - 300 millió Ft)
  • középvállalkozások (301 - 2 milliárd Ft)

* 2010 első negyedévét megelőzően 700 millió forint

Kapcsolattartó

Kommunikációs igazgatóság

  • +36 1 328 9133
  • +36 1 328 9220
  • sajto@kh.hu
  • www.kh.hu