lakáshitel, babaváró, személyi kölcsön - miből mennyit vittek?

előrébb lépett az online ügyintézés

Továbbra is sokan hitelből finanszírozzák a céljaikat és ehhez más pénzintézettől is készek hitelt felvenni, mint a számlavezető bankjuk - derül ki a K&H összefoglalójából. A K&H-tól lakáshitelt felvevők 40 százaléka korábban nem a K&H-nál bankolt, a babaváró támogatást igénybe vevők körében pedig 31 százalék volt azok aránya, akik korábban máshol vezették bankszámlájukat. A személyi kölcsönt felvevők viszont főleg a számlavezető pénzintézetet preferálják, körükben csak 13 százalék volt az új ügyfelek aránya. A lakossági hitelszerződések darabszámát nézve tavaly a jelzáloghitelek aránya 21 százalékos, a babaváró támogatásoké 14 százalékos, a személyi kölcsönöké pedig 65 százalékos volt. Emellett közel egyenlő arányban igényeltek az ügyfelek folyószámla-hitelkeretet illetve hitelkártyát. Tavaly erősödött a hitelezés telefonos és online pillére, sokan kértek ezeken a csatornákon információt és hitelkalkulációt a szakértőktől. A zöldhitelezésben pedig előrébb lépett a K&H: úttörőként olyan lakáshitellel jelent meg a piacon, amelyet energiatakarékos lakás vásárlására vagy kisebb energiafogyasztást eredményező felújításra lehet igényelni, cserébe a pénzintézet kamatkedvezményt nyújt a hitelhez.

A korábbi évekhez képest bizonytalanabbá vált tavaly a gazdasági környezet a magánszemélyek számára is. Az árak folyamatos emelkedése miatt a mindennapi kiadások emelkedtek, az infláció megfékezése érdekében a jegybank többször is kamatot emelt. A keresetek viszont kevésbé tudtak nőni.   A korábbinál magasabb kamatkörnyezetben is sokan igényeltek hitelfinanszírozást a K&H-tól - derül ki a pénzintézet összefoglalójából.

babaváró és a többiek

A múlt év során a K&H-tól lakáshitelt felvevők 40 százaléka korábban nem a K&H-nál volt, vagyis 10 lakáshiteles ügyfélből 4 számlavezető bankot is váltott a hitelfelvétel mellett. A babaváró támogatást igénybe vevők körében 31 százalék váltott egyben számlavezető pénzintézetet is, ugyanakkor a személyi kölcsön esetében csak 13 százalék az új ügyfelek aránya, ezt a kölcsönt leginkább a számlavezető bankjuktól veszik fel az emberek. A múlt év során a megkötött szerződések számát nézve a K&H-nál a jelzáloghitelek részesedése 21 százalékos volt, szemben az egy évvel korábbi 29 százalékkal. A babaváró támogatás aránya 15 százalékról 14 százalékra csökkent, a személyi kölcsönöké pedig 55 százalékról 65 százalékra nőtt. Tavaly közel ugyanannyi folyószámla hitelkeret szerződést kötött a K&H, mint amennyi új hitelkártya került kibocsátásra.

A fenntarthatóságot kiemelten kezelő K&H a zöldhitelezésben is fontos lépést tett a múlt év során. Piacra lépett egy olyan lakáshitellel, amelyet energiatakarékos ingatlan megvételére lehet felhasználni vagy olyan korszerűsítésre, amelynek eredményeként csökkent az adott lakás energiafogyasztása. A zöld hitelcél miatt ezeket a hiteleket kamatkedvezménnyel kínálja, így annak a kamata elmarad a piaci átlagtól.  

Molnár Gergő, a K&H lakossági marketing vezetője az adatokat kommentálva azt mondta: “Felemásan alakult a múlt év a lakossági hitelezés szempontjából. Az év elején még alacsonyabbak voltak a piaci hiteleknél kamatok, így a kereslet is nagyobb volt az év második feléhez képest. A babaváró támogatás iránt stabil maradt a kereslet, hiszen egy szabad felhasználású hitelkonstrukcióról van szó, amelynek a maximális összege 10 millió forint és a teljes futamidő alatt kamatmentes, ha 5 éven belül születik legalább egy gyermek a családban. Ezen kívül a gyermek születését követően kérhető a hitel törlesztésének 3 évig tartó szüneteltetése is. Az állam a második gyermek megszületésekor az aktuális tőketartozás 30 százalékát, a harmadik gyermek érkezését követően pedig a teljes adósságot átvállalja. Az induló havi törlesztés is igen kedvező, nem lehet magasabb 50 ezer forintnál, ezek a feltételek pedig kimondottan kedvezőek a jelenlegi környezetben. A személyi kölcsönök részesedése a lakossági hitelezésen belül ugyan nőtt, de az átlagos összegük valamivel csökkent.” Hozzátette: Az év elején még elérhető volt a szintén kamattámogatott zöld lakáshitel konstrukció, amelyet energiatakarékos lakóingatlanokhoz lehetett felvenni, ám ez erre jutó jegybanki keret hamar elfogyott, így csak az év első hónapjaiban nyújtott extra keresletet a piacon.”

Az átlagos hitelösszegek nem sokat változtak 2021-ről 2022-re, csak a személyi kölcsönöknél volt megfigyelhető csökkenés amiatt, hogy még inkább teret nyert az online ügyintézés, ahol a kisebb hitelösszegek dominálnak.

nem muszáj személyesen

A K&H összefoglalójából kiderül az is, hogy a hiteligénylők körében népszerű a távoli - akár online, akár telefonos - ügyintézés. Számos érintett jelezte, hogy nem is gondolták, hogy milyen komplex tájékoztatást és konkrét kalkulált összegről szóló hitelajánlatot kaphatnak telefonon keresztül.

Közben a hitelek iránti online érdeklődés is jelentős volt. A K&H hitelkonstrukciókat bemutató oldalait összesen több mint 1 millióan látogatták meg a múlt év során. A látogatók majdnem 15 százaléka az államilag támogatott felújítási hitelre volt kíváncsi, 13 százalékuk a szintén államilag támogatott csokos konstrukciókra, 9 százalékuk pedig a babaváróra.

A távolról elérhető megoldás népszerűségét jelzi, hogy az összes lakossági folyósítás több mint 10 százalékát tette ki a távértékesítés.

     

Kapcsolattartó

K&H Kommunikáció

  • sajto@kh.hu