jó befektetés még a közép-európai részvénypiac?

A 2017-es évben kiemelkedően teljesítettek a közép-európai régió gazdaságai, aminek köszönhetően a tőzsdemutatók novemberi állása alapján 15-30% hozamot is el lehetett érni. A feszes munkaerőpiaci helyzet miatt azonban a vállalati eredmények látványos javulása már nem várható, a viszonylag alacsony értékeltség és a befektetők kockázatvállalási kedve azonban még fölfelé tolhatja a tőzsdéket, ezért megfontolandó a közép-európai részvénypiacon befektetni - tanácsolja a K&H.

A legfrissebb adatok alapján a harmadik negyedévben is folytatódott a régiós országok (cseh, lengyel, magyar, román) év közben tapasztalt magas növekedési üteme, és 5% körüli bővülés jellemzi Közép-Európát. „Minden gazdaság a saját potenciális növekedése felett teljesít, de Románia 8,8%-os (év/év) növekedése ezek közül is kiemelkedik. A mögöttes tényezők meglehetősen hasonlóak: az alacsony munkanélküliségnek és az erős bérnövekedésnek köszönhetően a belső kereslet nagyon erős, a beruházások mögött pedig ott vannak az EU-s források és vállalati szektor is. Emellett pedig az eurózóna várakozások feletti konjunktúrája is jelentősen segíti az exportban erős hazai és szomszédos országok gazdaságát. Ebben a kedvező környezetben a vállalati szektor is az előrejelzések felett teljesít, így a régió tőzsdéi prémium hozamot nyújtanak” – részletezte a jelenlegi régiós befektetési helyzetet Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfólió-menedzsere.

A tőzsdei árfolyamokat a javuló eredményesség mellett a befektetők kockázatvállalási kedve is felfelé húzza, hiszen az 1-2%-os hosszú kötvényhozamok mellett nagyobb az érdeklődés a részvénybefektetések iránt, ami hatványozottan igaz a magas osztalékhozamon (5-7%) forgó papírokra. A régióban a magyar piacon 30% feletti éves eredménynövekedés várható 2017-ben, de a lengyel tőzsdére vonatkozóan is 25%-kal emelkedett az elemzői várakozás.

meddig tarthat az árfolyamemelkedés?

„Még a kiváló év után sem mondhatjuk, hogy drágák lennének a régiós részvénypiacok, hiszen az értékeltségi szintek (P/E: árfolyam/egy részvényre jutó profit) alapján szinte minden ország tőzsdeindexe a hosszú távú átlagának közelében tartózkodik, a feltörekvő piacokhoz képest pedig 10%-os diszkont látható. Van még tehát tér az emelkedésre. Megfontolandó azonban, hogy a feszes munkaerőpiaci helyzet egyrészt jelentős béremelésre kényszeríti a cégeket, másrészt egyre inkább a növekedési lehetőségeket is korlátozza. Mindeközben pedig az alig látható infláció miatt a fogyasztói árakban nehéz érvényesíteni a költségnövekedést, így a vállalati eredmények érdemi javulására már nem számíthatunk” – hangsúlyozta ki Kovács Mátyás a befektetői döntés előtt állók számára.

A K&H Csoport

Az ország egyik vezető és országosan több mint 4100 munkatársat foglalkoztató pénzintézeteként a K&H célja, hogy ügyfelei igényeit minden időben magas szinten elégítse ki, és a lehető legteljesebb termékpalettát nyújtsa számukra. A K&H országszerte 208 lakossági fiókot működtet, és mintegy 1 millió lakossági, kkv és vállalati ügyfelének kínál pénzügyi szolgáltatásokat. A magyar gazdaság működését több mint 1 800 milliárd forintnyi kihelyezett hitel- és hiteljellegű állománnyal segíti háztartások, kisvállalkozások, vállalatok és önkormányzatok finanszírozásán keresztül. A K&H 2017. szeptember 30-án a Magyar Állam által kibocsátott instrumentumok 624 milliárd forintos állományával rendelkezett. A cégcsoport teljes tevékenysége hozzávetőlegesen 4000 magyar beszállítónak és mintegy 700 banki és biztosítási ügynöknek biztosít rendszeres megrendeléseket és tevékenységet.

K&H Alapkezelő

A K&H Alapkezelő 1997 óta a hazai befektetési piac egyik vezető szereplője, a vegyes alapok piacának első számú képviselője. A K&H Alapkezelő az innovatív termékfejlesztés mellett az ügyfelek tájékozottságának, tudásának növelésére is jelentős hangsúlyt fektet.

Főbb adataink:

K&H Bank 2017. III. negyedévének végén:
saját tőke (IFRS konszolidált, nem auditált): 255 milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS konszolidált, nem auditált): 2 926 milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS konszolidált, nem auditált): 32,2 milliárd forint 

K&H Alapkezelő 2017. III. negyedévének végén:
teljes kezelt vagyon: 944,3 milliárd forint
K&H alapokban kezelt vagyon: 779,5 milliárd forint
intézményi ügyfelek kezelt vagyona: 164,8 milliárd forint

K&H Biztosító 2017. III. negyedévének végén:
saját tőke (IFRS, nem auditált): 13,2 milliárd forint
mérlegfőösszeg (IFRS, nem auditált): 164,4 milliárd forint
biztosítástechnikai eredmény (IFRS t, nem auditált): 3,47 milliárd forint
adózás utáni eredmény (IFRS, nem auditált): 2,06 milliárd forint

Kapcsolattartó

Kommunikációs Igazgatóság

  • +36 1 328 9181
  • sajto@kh.hu
  • www.kh.hu