indulni akár egyedül is, növekedni csak partnerekkel lehet

Egy vállalkozás indulásakor előnyt jelenthet, ha saját tőkéből indul és minden feladat egy kézben összpontosul, hiszen így a döntéshozatal is gyorsabb. A növekedésnek azonban éppen ez szabhat határt. Ahhoz ugyanis, hogy egy vállalkozás szintet tudjon lépni, már csapatban kell gondolkodni. A megbízható, jól képzett alkalmazottak és a külső szakmai partnerek, tanácsadók teszik azt lehetővé, hogy a vállalkozás a hirtelen növekvő keresletet, egy új üzleti lehetőséget vagy a megváltozott fogyasztói igények kiszolgálását is gyorsan, rugalmasan, biztos pénzügyi háttérrel tudja megugrani.

A vállalkozásoknak, az elmúlt évtizedekhez képest, jóval több lehetőségük nyílik a növekedésre a gyorsan változó fogyasztói igények és a vállalkozásfejlesztési programok miatt. Ezek azonban csak akkor érnek valamit, ha élni is tudnak velük. „A mai vállalkozó legfontosabb képessége, hogy gyorsan reagálni tudjon a változásokra, az új kihívásokra. Többek között ebben is segítséget nyújtanak az üzletetide.hu oldalon ingyenesen elérhető e-tananyagok és a tapasztalt szakemberekkel, vállalkozókkal készült inspiráló videók. A gyakorlatba könnyedén átültethető tippek lépésről lépésre segítik a cégeket a vállalkozásindításban és -fejlesztésben” – mondta Rammacher Zoltán, a vállalkozói kedvet ösztönző Cápák között és Az első millióm története c. műsorokat is stratégiai partnerként támogató K&H Bank, kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője.

a sikeres vállalkozó nem magányos farkas

Minden vállalkozó jól tudja, hogy ha egy lehetőség szembe jön, azt meg kell ragadni. De mi van akkor, ha a cég a kapacitását tekintve, a pénzügyi lehetőségei vagy egyéb szempontok miatt elérte a korlátait?

Bár az indulás jellemzően egyénileg vagy plusz 1-2 fő barát, ismerős bevonásával történik, a növekedéshez már új munkatársak, vezetők vagy akár külső szakmai partnerek, tanácsadók bevonására lehet szükség. Amíg kezdetben a gyors indulást és döntéshozást az teszi lehetővé, hogy egy kézben vannak a feladatok, addig egy bizonyos szint után már a csapatban gondolkodás, a humán erőforrás bővítése – alkalmazotti és vezetői szinten is – sokszorozza meg a hatékonyságot. Eljön ugyanis az a pillanat, amikor a vállalkozó túl sok mindent szeretne egyedül intézni, így saját maga akadályozza a cég növekedését. Például olyan szakterületekkel akar megbirkózni, amikhez nem ért – jellemzően ilyen a pénzügy, a HR, a jog és a marketing –, vagy mert nem tud minden feladatot időben elvégezni. Az online elérhető edukációs tartalmak pedig akkor is segítenek, ha éppen nincs olyan ismerős, elérhető árú szakember, akihez ilyen kihívások esetén fordulni lehetne.

stabil pénzügyi háttér kell a növekedéshez

A vállalkozás dinamikus növekedésének másik kritikus pontja a stabil pénzügyi háttér. A megnövekedett megbízások teljesítése, a korszerűsítés, az új piacra való belépés ugyanis finanszírozási oldalról is új megoldásokat kíván. „A külső tőke bevonása egyszerre több szintet is lendíteni tud a vállalkozáson. A likviditási biztonság az egyik legfontosabb szempont a vállalkozás működésében, akár egy körbetartozás okán, vagy a megrendelések hirtelen megugrása esetén. Mindezeken felül pedig megbízhatóságot is tükröz a partnerek és az alkalmazottak felé, ami a mai világban az egyik – ha nem a legnagyobb – érték” – emelte ki a kkv szakember.

Azt azonban, hogy milyen pénzügyi forrás bevonása a legcélszerűbb - kockázati tőke vagy hitel - számos tényező alapján kell mérlegelni:

  • Tőkebefektetőhöz akkor érdemes fordulni, ha a tőke mellett mentorációra, új üzleti kapcsolatokra is szükség van, cserébe viszont a befektető tulajdoni hányadot szerez a cégben, valamint nyitottnak kell lenni a vele való együttműködésre, esetleges szemléletváltásra.
  • Banki hitel esetén a célnak megfelelő hiteltípust - beruházási, forgóeszköz- vagy folyószámlahitel - kell kiválasztani, hogy a felhasználhatósága, valamint a törlesztése is jól igazodjon a vállalkozás pénzügyi helyzetéhez, igényeihez. A hitelkamatok költségei jelentősen csökkenthetők a jelenleg is elérhető kamattámogatott konstrukcióknál, mint például a Széchenyi Kártya Program GO! hitelek esetében.

           

 

 

Kapcsolattartó

K&H Kommunikáció

  • sajto@kh.hu