az alapanyaghiány lehet az új munkaerőhiány

kiderült, mi okozza a kkv szektorban a legnagyobb kihívást

Bár továbbra sem enyhül a munkaerőhiány Magyarországon, a járvány alatt megjelenő, majd az orosz-ukrán konfliktus kitörése után tovább súlyosbodó alapanyaghiány már majdnem ugyanannyi cégnek jelent problémát. A harmadik legtöbb kihívást okozó tényező az árfolyamváltozás - derült ki a K&H kkv bizalmi index eredményeiből.

Már szorosan felzárkózott az alapanyaghiány a munkaerőhiány mögé a cégeket akadályozó tényezők között, derült ki a K&H kkv bizalmi index első negyedéves eredményeiből, amely a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások várakozásait vizsgálja. 2020 első negyedévében még csupán 4 százalékuknak jelentett problémát, a járvány óta akadozó ellátási láncok, illetve az orosz-ukrán konfliktus miatt azonban egyre nő a jelentősége. „Egyértelmű trend, hogy az alapanyagok beszerzése egyre több gondot okoz a kkv-knak. 2020 utolsó negyedévében vált kétszámjegyű kihívássá, most pedig már 5 százalékponttal, 21-ről 26 százalékra nőtt a problémával küzdő kkv-k aránya. Eközben a cégek működését leginkább akadályozó tényezők közül a munkaerőhiány 5 százalékponttal kevesebb cégnek jelent gondot, az árfolyamváltozás pedig 2 százalékpontot emelkedett. Ha a tendencia folytatódik, az anyaghiány az év második felére akár a munkaerőhiánynál is súlyosabb akadályozó tényezővé válhat” - emelte ki Rammacher Zoltán, a K&H kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője.

Az anyaghiány a járvány előtt viszonylag keveseknek okozott problémát, azonban az ellátási láncokban jelentkező problémák 2020 negyedik negyedévére közel megháromszorozták az ezzel küzdő vállalkozások arányát. Mivel a szállítási gondok továbbra sem enyhültek, egy újabb év alatt ez az érték is megduplázódott. Az orosz-ukrán konfliktus elhúzódása és az ezzel kapcsolatos gazdasági intézkedések pedig még tovább erősíthetik az akadályozó tényező szerepét. 

A kereskedőknél a cégek 42 százaléka küzd anyaghiánnyal, az iparban, építőiparban pedig a vállalkozások 40 százaléka. Ez a két szektor számos alapanyaggal, késztermékkel dolgozik, ezért érthető, hogy nekik okozzák a legnagyobb gondot az ellátásilánc-problémák. Az agráriumban 16 százalék, a szolgáltatóknál pedig 12 százalék az ellátási nehézségekkel küzdő kkv-k aránya.

a munkaerőhiány csökken, a gyenge forint azonban sújtja a kkv-kat

A munkaerőhiánnyal küzdő kkv-k aránya csökkenő tendenciát mutatott a járvány sújtotta időszak első felében, ám a helyzet enyhülésével újra növekedni kezdett. Jelenleg ismét mérséklődés tapasztalható, a magas infláció ugyanis óvatosságra készteti a cégeket. A forint gyengélkedése azonban komoly probléma: az idei első negyedév végén a kkv-k 24 százaléka jelölte meg az árfolyamváltozást akadályozó tényezőként, ami 2 százalékpontos növekedés az előző év végéhez képest.

a K&H kkv bizalmi indexről

A K&H Magyarországon elsőként kezdte el vizsgálni a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások következő egy évre jellemző várakozásait. A 2004 óta folyamatosan készített negyedéves K&H kkv bizalmi index összeállítása jelenleg 400 magyarországi székhelyű, 2 milliárd forint éves árbevétel alatti társaság üzleti döntéshozóinak megkérdezésével történik. A kutatásban a vállalkozások gazdasági helyzetét leginkább befolyásoló 10 gazdasági tényezőt és azok várt változásait vizsgálják: vevői kapcsolatok, szállítói kapcsolatok, munkaerő, vállalat pénzügyei, bankok, gazdaságpolitika, közterhek, EU, versenyhelyzet, vállalati hitelkamatok. A K&H kkv bizalmi index a 10 részindex súlyozott átlaga, annak megfelelően, hogy az egyes tényezőket mennyire fontosnak ítélik a vállalkozások. A legutóbbi felmérést az Impetus Research készítette a K&H Egészséges Társadalomért Alapítvány megrendelésére 2022. február 21. és március 13. között.

A kutatásban megkérdezett vállalkozások méret és árbevétel-kategória szerint:
mikrovállalkozások (20 - 100 millió Ft)
kisvállalkozások (101 - 300 millió Ft)
középvállalkozások (301 millió Ft - 2 milliárd Ft)

Kapcsolattartó

K&H Kommunikáció

  • sajto@kh.hu